66. kapitola: Pohřeb

17. března 2013 v 23:59 | Katherine |  Aqua vitae novae
Víkend je skoro u konce, ale ještě stíhám. Takhle to dopadá, když jedu na víkend domů - nemám šanci se k něčemu dostat. Dnes nás čeká spíše vyprávěcí kapitola a mně tak dochází, že po hřbitově už nám toho příliš nezbývá. Občas přemýšlím, zda konec, který jsem vymyslela ještě předtím, než jsem tuto povídku vůbec začala psát, je vhodný a správný, přece jen od první kapitoly už uplynul asi rok a tři čtvrtě a myšlenky a plány se pozměnily, ale když už jsem se dostala tak daleko, trvám na tom. Možná se vám to nebude líbit, možná se to nebude líbit ani mně. A možná to bude fajn. Jsem sama na sebe a na zakončení celé této povídky opravdu zvědavá. Nicméně ještě krátkou chvilku tady s námi AVN bude. Pak snad hopnu na dokončení Kdo s koho a na narozeninovou povídku pro kamarádku, kterou tady možná s jejím souhlasem také zveřejním.
Tak tedy: ENJOY!Severus se dohodnul s Minervou, že se o jeho přežití nedozví nikdo další. Hlavním důvodem byla potřeba utajit tuto informaci před Smrtijedy, které stále ještě unikali celému bystrozorskému oddílu, ale našly se i další pohnutky, které Severuse vedly k zatvrzelému odmítání byť jen malého rozšíření kroužku zasvěcených. Sophie ho překročením jasně vytyčených pravidel vytočila takovým způsobem, že ji teď Severus chtěl trochu potrápit. Ano, zdálo se to být kruté, ale za to, že do této záležitosti zatáhla Pottera, by ji ještě nejraději vyválel v dehtu a obalil v peří.

Pohřeb byl stanoven na neděli, Minerva rozhodla, že netopýr, kterého soukromě pokřtila na malého Severuse, bude uložen k odpočinku v bezprostřední blízkosti Brumbálovy hrobky, kde jej jednou, až přijde jeho čas a pokud si to bude přát, nahradí lidský Severus.

Připravený náhrobní kámen působil vedle Brumbálovy hrobky zvláštně. Připomínalo mu to jin a jang, jeho hrobka celá v černém, zatímco Brumbálům bílý náhrobní kámen svítil do okolí snad i v noci. Přesto oceňoval tu poctu, kterou pro něj znamenala možnost zůstat v Bradavicích i po své smrti.

Počasí pohřbu nepřálo, už od rána lilo jako z konve, ale Severusovi to nevadilo. Cítil, že k jeho pohřbu by slunečné počasí tak nějak nesedělo. Minerva alespoň roztáhla nad židlemi pro truchlící mohutný stan, který je kryl před deštěm, ačkoli Severus tvrdil, že nic takového nebude zapotřebí. Nečekal nějakou závratnou účast, minimálně ne z řad těch upřímně zarmoucených.

Ministerstvo zapracovalo na tom, aby tato zpráva dne dorazila do tisku poněkud zcenzurovaná. O Jocelyn nepadlo ani slovo a jediné, co se mohli čtenáři dozvědět, bylo, že Severus Snape zemřel při boji se zbývajícími Smrtijedy, po kterých ministerstvo neustále a v plném nasazení pátrá.

Minerva se snažila Severuse přesvědčit, aby se na svůj pohřeb vydal s ní, ale nepodařilo se jí to. Necítil potřebu sledovat, jak se tam většina lidí objeví jen proto, aby si zatancovala na jeho hrobě. Nečekal zdrcené pozůstalé, spíše lidi, kteří se chtějí ujistit, že konečně natáhl brka.

S těmito myšlenkami se zavřel ve své laboratoři a začal pracovat na upraveném mnoholičném lektvaru, aby dělal alespoň něco užitečného. Bylo potřeba zapracovat na tom, aby mohl tento lektvar brát bez rizika několikrát denně. Musel eliminovat návykové složky a nahradit je jinými, stejně funkčními. Nahrazování za účelem nenávykovosti bylo v lektvarologii docela běžnou praxí, i když ho zatím nikdo otevřeně nepopsal zrovna u mnoholičného lektvaru. Důvod byl jednoduchý, vládním orgánům se nehodilo, aby došlo k vytvoření lektvaru, po kterém by člověk mohl měnit svou identitu trvale bez vedlejších účinků. Mimo obvyklých požitků z práce teď tedy Severuse mohlo hřát u srdce, že právě pracuje na něčem, z čeho ministerstvo nebude ani trochu nadšené.

Když skončil s prvními experimenty, vydal se do koupelny, kde zvětšil své malé zrcadlo na velikost přes celou stěnu. Teď bylo třeba zapracovat na změně image přeměňovací metodou. Ačkoli dával přednost exaktnějším a vědečtějším lektvarům, dokud neměl v kapse upravenou formu mnoholičného lektvaru, musel vzít zavděk pošetilým máváním hůlkou.

První, co se mu povedlo, bylo zmenšit se na velikost profesora Kratiknota. Pak ale sám uznal, že to nesmí přehánět, a zvětšil se na postavu průměrného menšího člověka. Trošku si přifouknul bříško a tváře a shodil svou polodlouhou havraní hřívu. Hned z něj byl kulaťoučký chlapík menšího vzrůstu, od kterého by nezaujatý pozorovatel očekával bodrou a přátelskou povahu. Změnil si také barvu očí na pomněnkově modrou, která mu víc seděla k nově nabytým sněhobílým vlasům. Potíže nastaly u nosu, který se očividně nechtěl nechat přeměnit jako zbytek jeho těla. Na nějaký pátý pokus se Severusovi konečně podařilo zkrátit ho na poloviční velikost. Z truhly, ve které si schovával mudlovské oblečení, vytáhl černé kalhoty, tmavě zelený svetřík a lehké šedé sáčko. Zvětšil si je pro potřeby svého poněkud oblejšího těla a pak už mu jen zbývalo nasadit si na oči kulaté profesorské brýlky. Nový zjev byl kompletní.

Chvíli na sebe zíral v zrcadle a uvažoval, zda si vůbec ponechal nějaké ze svých původních rysů. Sám sebe nepoznával, což byla rozhodně dobrá zpráva. Důležitou součástí a zároveň mírným zádrhelem však byl hlas. Přeměna hlasu patřila mezi složitější a bylo pro ni potřeba nejprve zachytit hlas někoho jiného.

Vydal se tedy do Prasinek, aby se odtamtud přemístil do mudlovského Londýna. Měl v plánu zachytit hlas nějakého anonymního prodavače, někoho, jehož hlas nikdo z kouzelnického světa nerozpozná. Po cestě zvažoval, že by se zastavil na svém vlastním pohřbu, ale nakonec to zavrhnul s myšlenkou, že takhle ironický snad není ani on sám.

Přemístil se na Southbank nedaleko londýnského Oka, správně předpokládal, že se tady bude pohybovat tolik turistů, že si nikdo nevšimne, když se zrovna objeví uprostřed davu. Neměl náladu procházet se po Londýně, ale nechtělo se mu ani vracet se do Bradavic, kde ho nejspíš ještě stále pohřbívali. Rozhodl se, že co nejrychleji získá něčí hlas a pak se uklidí někam, kde je klid. Namířil si to k prvnímu stánku a nenápadně namířil hůlku na postaršího prodavače. Ten se právě o něčem živě dohadoval s francouzským turistou, který mu očividně nerozuměl ani slovo. Pak zašeptal inkantaci a hlas byl jeho. Konečně byla tahle přeměna dokonalá, teď už nikdo neměl šanci poznat v tomto malém buclatém profesůrkovi protivného a sarkastického lektvaristu. Přesto ale doufal, že se nebude muset maskovat dlouho a bystrozorové ty tři brzy polapí.

Vydal se pomalým krokem k Westminsterskému opatství. V duchu děkoval své paměti za to, že si s sebou nezapomněl vzít mudlovské peníze. Zaplatil vstup a pomalu došel ke stejné lavici, na které si posledně povídal s tím podivným staříkem. Dnes však nikdo okolo neměl o rozhovor se Severusem zájem.

'Možná jsem se přece jen měl zastavit na vlastním pohřbu,' napadlo ho, když sledoval starou ženu, jak zapaluje kostelní svíčku a háže drobáky do pokladničky. Na mysli mu vytanula vzpomínka na Sophii, která stále žije v domnění, že zemřel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niki Niki | 18. března 2013 v 6:47 | Reagovat

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli je mi Sophie líto, nebo ne :D  A tak nějak jsem čekala, že Severus na pohřeb přijde, třeba jen zjistit kdo všechno mu 'tancuje na hrobě' :D  :-P  A podoba je dokonalá- ikdyž se mohl třeba přeměnit na nějakýho sexy sportovce :-D  (vtip, VTIP! :D :D ) No, tak to je asi zatím všechno, akorát doufám, že konec nepřijde moc brzo a že na něm nepohřbíme jistého netopýra doopravdy :-?  :D

2 Katherine Katherine | Web | 22. března 2013 v 11:51 | Reagovat

Sophie... Ta je teď oříšek, a ještě bude :D Severusův pohřeb, no, to je těžký. Kdybych já měla tu šanci, šla bych tam. Ale on? Myslím, že se nad to cítí příliš povznesen. He, a podoba Severuse alias sexy sportovce, ehm :D Spíš si ho umím představit jako brýlatého mladého nerda :D

3 Niki Niki | 22. března 2013 v 15:24 | Reagovat

Já taky asi nemám až takovou fantazii, ale nerd je teda moc na mě :D :D :D A stejně si myslim, že je to s tou Sophií podezřelý (if you know what i mean...) :-D Tak uvidíme časem, že? :-P

4 Katherine Katherine | Web | 23. března 2013 v 21:55 | Reagovat

Tak tak, přesně :D

5 Katherine Katherine | Web | 23. března 2013 v 22:55 | Reagovat

Udělám si malou reklamu - založila jsem si další blog. Očividně když sotva stíhám jeden, je báječný nápad založit další :-x  8-) http://travellingkatherine.blog.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama