65. kapitola: Překvapení po náročném dni

10. března 2013 v 20:30 | Katherine |  Aqua vitae novae
Víkend je tady a s ním i nová kapitola. Pátky definitivně padly, řekla bych, ty víkendy jsou přece jen taková přátelštější doba. Tak uvidíme, jak mi to během nich půjde do budoucna :)
Enjoy!Harry se rozhlédl po obývacím pokoji svého bývalého profesora a zhluboka si povzdechnul. Tohle všechno bylo tak zvláštní. Harry už viděl zemřít mnoho lidí, ale od chvíle, co Snape přesně před rokem o vlásek uniknul Smrti, nečekal, že by ho to v nejbližší době mohlo potkat. Na druhou stranu mu to bylo podobné. Nejdřív obětoval část života, aby pomáhal Harrymu na jeho cestě, protože cítil vinu a lítost nad tím, co se stalo jeho matce, a teď obětoval sám sebe, aby za něj netrpěla studentka, která s tím neměla nic společného.

Vydal se ke skříňce, o které od minula věděl, že v ní má profesor schovaný alkohol. Vytáhl sklenku a lahev whisky, ručně, bez použití kouzel, odšrouboval uzávěr a nalil si dvojitou.

"Tak na vás, profesore," pozvedl ji a pohlédl do stropu, jako by čekal, že na něj Severus odtamtud kouká.
"Je mi líto toho času, který jsme strávili jako nepřátelé." Pak nechal doušek štiplavého moku sklouznout do svého hrdla.

"Sakra, Pottere, co tady děláte?" ozval se za ním starý známý hlas.

"Do prdele," uklouzlo Harrymu a bleskově se otočil.

"Vskutku," zavrčel Severus a zamračil se na něj.

"Vrátil jste se jako duch?"

"Vypadám snad jako duch? Zdám se vám průsvitný?" obrátil oči v sloup lektvarista. Celý život doufal, že mu ti neskuteční nebelvíři přestanou pokládat své hloupé otázky, aniž by se nad nimi zamysleli, ale zdálo se, že toho se nikdy nedočká.

"To ne, ale, ale jak? Zemřel jste přece, vždyť jsem vás viděl zemřít," vyblekotal Harry a už za zlomek vteřiny mu došlo, co vyslovil. Vytřeštil zděšeně oči a vyčkával na reakci svého bývalého profesora, která na sebe nenechala dlouho čekat.

"Jak to myslíte, že jste mě viděl zemřít, Pottere?" zeptal se tichým a nebezpečným hlasem Severus a probodl ho pohledem.

"Chci říct, ehm, viděl jsem to v myslánce, když mě sem zavolali," vykoktal.

"Jak dlouho jsem vás učil? Myslíte, že nepoznám, když mi lžete? Chci slyšet pravdu a vy dobře víte, že se nebudu zdráhat použít jakýchkoli způsobů, abych ji zjistil. Patrně bude tedy lepší, když mi ji řeknete sám." Chvíli sváděli oční souboj, pak ale mladík kapituloval.

"Fajn, omlouvám se, byl jsem tam. Změnil jsem si podobu a hlas. Vím, že jste nechtěl, abych se ještě něčeho podobného účastnil, ale jsem rád, že jsem o to byl požádán. Chtěl jsem vám pomoct, když jste zatím pomáhal jen vy mně. Ale na tom už nesejde, hlavní je, že jste to přežil. Jak?"

"Kdo vás o to požádal?" ignoroval Severus jeho otázku.

"To bych vám asi vážně neměl říkat," namítnul Harry slabě, ale po pár vteřinách zuřivého hypnotizování ze Snapeovy strany kapituloval. "Fajn, byla to ta nová profesorka, Shadowová."

Severus se zachmuřil. Věděl, že něco bylo špatně, když s ní mluvil před odchodem na hřbitov. Byla jiná, musela už vědět, že za sebe posílá náhradníka, o kterém Severus jasně prohlásil, že nesmí nic vědět. Jen mu stále vrtalo hlavou, proč to udělala.

"Dobrá, Pottere. Zavolejte mi krbem ředitelku, předně bych jí měl oznámit, že jsem naživu, nicméně by asi bylo lepší, kdybych to na ni nevybafnul hned z krbu. S profesorkou Shadowovou si to vyřídím později."

Harry přikývnul a z misky na krbové římse nabral světlý prášek, který mu umožnil spojit se s jiným krbem v Bradavicích.
Hodil ho do ohně, vykuckal ze sebe slovo ředitelna a byl ten tam.

Severus se pousmál, sotva mladík zmizel z místnosti. Byl sice neskutečným způsobem naštvaný na Sophii, že ho do toho zatáhla, ale ten přípitek na jeho počest, při kterém ho přistihnul, ho přece jen zahřál u srdce.

"Co se děje, proč jsem musela tak rychle..." ozvalo se z krbu během chvilky. Ředitelka se zarazila uprostřed věty.

"Severusi?" zeptala se, jako by tomu nemohla uvěřit.

"Prosím, neptej se mě, zda jsem duch," požádal ji útrpně.

"Nesmysl, copak vypadáš jako duch?" zavrtěla hlavou a obrátila oči. "Jak jsi to udělal? A proč jsi mi to neřekl dřív? U Merlinovy hůlky, Severusi, kdyby ti netáhlo na čtyřicet, vyplísnila bych tě jako neposlušné malé dítě. Jak jsi nás mohl nechat myslet, že jsi mrtvý?"

"Můj plán měl dost trhlin, nechtěl jsem vám dávat naději předem," pokrčil rameny. Ředitelka potřásla hlavou a objala jej. Harry, který vylezl z krbu hned po ní, je jen tiše sledoval.

"Jak jsi to tedy udělal?" zeptala se ho znovu ředitelka. "Měli bychom všechny zavolat a říct jim to!"

"To ne," zavrtěl hlavou Severus. "Stačí, že to víš ty a Potter. Dokud nebudou ti tři v Azkabanu, nesmí na veřejnost prosáknout zpráva, že žiju, pokud nechceme vyzvedávat za pár týdnů další rukojmí. Což znamená, že se to nedozví ani nikdo v Bradavicích. Pohřeb vystrojíme podle plánu. Mluvila jsi s Pastorkem?"

"Ano. Byl rozčilený, že jsme ho drželi dál od toho všeho, myslím, že by ses mu v nejbližší době neměl dostat pod ruku. Už zintenzivnil pátrání."

"Promiňte, profesore, ale bylo by možné vysvětlit nám už konečně, jak jste se z toho dostal?" vložil se do toho Harry.

"Nedočkavý, jako vždy," obrátil oči Severus.

"Dotáhl jsi do konce tu přeměnu? Bez hůlky?" zeptala se Minerva zamyšleně.

"Jakou přeměnu?" zajímal se Harry.

"Harry, pamatuješ, jak jsi se vrátil před poslední bitvou do školy a Severus vyletěl ven oknem?" zeptala se ho ředitelka.

"Ano, myslel jsem, že se přeměnil na netopýra. Ale to se přece teď nestalo, někdo by si všiml, kdyby z jeho místa vyletěl netopýr. A co ta mrtvolka?"

"Jen zástěrka. Dvě hodiny jsem ty potvory v noci lovil. Nevěřili byste, jak špatně se dají chytit."

"Použil jste obyčejnou mrtvolu netopýra?" žasnul mladík.

"To byla ta jednodušší část," pokrčil rameny Severus, "obtížnější bylo dotáhnout tu přeměnu do konce. Pracoval jsem na tom od chvíle, co přišel prst. Věděl jsem, že jim půjde o mě. Ale zvládnout to bez hůlky mi dalo pořádně zabrat."

"O co tedy šlo?"

"Je to přeměna spadající do poněkud temnější magie," začal lektvarista a ředitelka si nahlas odfrkla. "Jedním z mezistupňů je létání bez koštěte, přeměna v netopýra. Nejde ovšem o zvěromágskou podobu, ta je u každého člověka jiná v závislosti na jeho vlastnostech a charakteru. U tohoto je mezistupeň pro všechny stejný. V koncovém stádiu se pak dokážeš jednoduše zneviditelnit a odletět."

"Nebylo by jednodušší přemístění?" zeptal se Harry.

"Těžko bych maskovat zvuk, který při přemístění vzniká, sám víte, že vždycky, i když se sebevíc snažíte, je to slyšet, i když třeba méně. A také ta mrtvola netopýra v příhodný čas, to by se mi také nepodařilo, kdybych se přemístil."

"Uvědomuješ si, že do koncového stadia se podle Brumbála nedostal ani sám Tom?" zeptala se Minerva překvapeně. Pořád bylo težké pochopit, jak se mu tohle mohlo povést, a bez hůlky.

"Nemohl se do něj dostat. Studoval jsem to docela podrobně a pochopil jsem, že je k tomu zapotřebí neskutečná síla vůle a obrovská motivace, kterou ovšem nemůže vyvinout člověk, v jehož srdci a mysli je pouze zlo."

"Ale bez hůlky?"

"No, měl jsem štěstí. Jak říkám, celý plán měl i své trhliny. Například to, že bez hůlky se mi to podařilo zatím jen v šesti případech z deseti." Ředitelka i Harry na něj zděšeně vytřeštili oči.

"Máš víc štěstí než rozumu, Severusi. Půjdu to říct Brumbálovi, nese tvou smrt docela těžce. I když by to do dvaceti čtyř hodin stejně zjistil, když by se v ředitelně neobjevil tvůj portrét."

"Nejsem si jist, zda se tam někdy objeví, přeci jen mě na pozici ředitele dosadil Pán Zla, nebyl jsem řádně zvolen. Starodávná školní magie by tomu měla zabránit. Krom toho si nejsem jist, zda by to měl vědět. Snažíme se přece fakt, že jsem naživu, udržet v tajnosti."

"Není správné, aby to nevěděl, sdělím mu to tak, aby to ostatní portréty nevěděly. Pak se vrátím a probereme, jak to bude dál s učením, tvou náhradou a zejména pohřbem." Severus se ještě na pár vteřin zamyslel a pak mlčky přikývnul.

"Taky bych už měl jít," ozval se Harry, sotva ředitelka opustila místnost. Vtom ale Severusovi něco blesklo hlavou.

"Zastavte se!" otočil se přímo na něj a propálil ho pohledem. "Chci slyšet pravdu a nic než pravdu! Kdy přesně jste se přeměnil na profesorku Shadowovou?"

Harry hlasitě polknul a s nadějí pohlédnul na krb, jako by zvažoval své šance na úprk.

"Ani to nezkoušejte," zavrřel Severus.

"Dobrá, bylo to během dopoledne."

"Během dopoledne je dost široký pojem, že ano, pane Pottere?"

"Ehm... Když jste mluvil s profesorkou Shadowovou u okna, mluvil jste už se mnou," řekl tiše Harry a pevně zabodnul svůj pohled na špičky svých bot.

"Pottere..." zavrčel Severus Snape rozzuřeně, "utíkejte pryč, a to rychle! Jinak vás může stihnout kletba, která je určená jedné manipulativní pitomé ženské, která nejen že uvedla do nebezpečí vás, ale taky způsobila, že jsem políbil svého bývalého studenta.

"Nebylo to tak zlé, profesore," pokusil se to Harry převést ve vtip. Když ale uviděl výraz ve tváři svého profesora, raději už nedodal, že se o tom i tak dozví jeho terapeut.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Niki Niki | 11. března 2013 v 9:42 | Reagovat

Bože...nebyl dobrej nápad číst to v hodině-smála sem se tak, že si všichni myslí že jsem blázen a dost jsem vyděsila spolusedící :-D  Těšim se na víkend ;-)

2 Katherine Katherine | Web | 11. března 2013 v 21:22 | Reagovat

No dobře, uznávám, přesně to jsem chtěla :D Severus omylem líbajícího Harryho byl taková moje malá specialitka, kterou jsem si nemohla odpustit :D Ha, na víkend se taky těším, je St. Patric's Day! Nahoďme zelenou a všichni si připijme nejlepší irskou whisky! Ehm, kapitolu samozřejmě připravím za střízliva (aspoň doufám) :D

3 Niki Niki | 11. března 2013 v 23:00 | Reagovat

Klidně se při psaní trochu 'posilni', aspoň bude zas sranda :D  A tak nějak mi to celé s tím Sevovým přežitím připomíná konečnou scénu z Sherlocka Holmese-hry stínů aneb dojemná scéna kde vidíme hrdinu umírat a později se za celkem vtipných okolností ukáže že to náš génius přežil :D (k radosti všech obdivovatelek :-D)  ...viděla si Sherlocka (1,2)? :-)

4 Katherine Katherine | Web | 12. března 2013 v 20:37 | Reagovat

Neviděla, stojí to za to? :-) Podívám se!

5 Niki Niki | 13. března 2013 v 20:46 | Reagovat

To rozhodně stojí! Mimo jiné už jen proto, že hlavní roli má Rober Downey Jr. :D Jen tak mimochodem, umíš řešit šifry? Mám s ní velký pro
problém a potřebuju to do školy:

HELLO MY DEAR FRIEND!

DO YOU REMEMBER THAT WEEK AT THE HOTEL INDIA LAST NOVEMBER WHEN YOU FIRST COMPETED IN THE PHONETIC ALPHABET SPELLING CONTEST? AGENT DELTA GOT AN ECHO FROM ONE OF HIS INFORMANTS. SO MUCH HAS HAPPENED SINCE NOVEMBER. HE TOLD ME YOU WON THE LAST CONTEST. BRAVO! I HOPE YOU JOIN US FOR THE RECEPTION HERE NEXT MONTH. DON'T FORGET YOUR NATO UNIFORM. AND, OF COURSE, ROMEO IS LOOKING FORWARD TO PLAYING GOLF WITH YOU.

vůbec nevim o co má jít a nadpis je Zachyceno vysílačkou :-?
Tak se na to prosím koukni, nikdo v mém okolí není dost inteligentní aby to rozluštil...bohužel :-D

6 Katherine Katherine | Web | 14. března 2013 v 22:47 | Reagovat

Ježiš, teď jsem si to přečetla a vzhledem k nechutnému (NECHUTNÉMU, N E C H U T N É M U) faktu, že jsem dnes vstávala ve čtyři, mám úplně zakrnělý mozek a zamlžený čočky :D Stačí ti, když se na to kouknu zítra? Ale nic nezaručuju :-)

7 Niki Niki | 15. března 2013 v 10:13 | Reagovat

Už to má být odevzdaný, ale nikdo na to nepřišel takže to asi propadá :-? Ale díky za ochotu :-)

8 Niki Niki | 16. března 2013 v 20:20 | Reagovat

Stíháš kapitolu dneska? 8-O  :-)

9 Katherine Katherine | Web | 16. března 2013 v 23:54 | Reagovat

Pfff, zatím si lámu hlavu nad tou hádankou. Nasadila jsi mi pěkného brouka do hlavy, teď nedám pokoj, dokud na to nepřijdu. Kapitola bude zítra :-)

10 Niki Niki | 17. března 2013 v 12:13 | Reagovat

Ach jo :D Tak snad to vyřešíš ;-) A už ses koukala na toho Sherlocka? Včera ho zrovna dávali na Nově, ten 1. díl :-)

11 Katherine Katherine | Web | 17. března 2013 v 12:54 | Reagovat

Ano, neviděla jsem ho sice od začátku, zaregistrovala jsem ho tak ve 20:20, ale vzpomněla jsem si na tvé doporučení a koukala jsem :-) Super to bylo, no a Sherlock... :-P

12 Niki Niki | 17. března 2013 v 23:04 | Reagovat

No jo no..Sherlock :D  ...že je Robert pěknej chlap? :-P A dabing taky nezklamal :-)  Koukni se i na Hru stínů- u tý jsme se s kamarádkou něco nasmáli ;-)
PS. Nová kapitola bude...? :-D

13 Katherine Katherine | Web | 20. března 2013 v 17:53 | Reagovat

Moc pěknej!! :)

14 Mája Mája | E-mail | Web | 5. dubna 2013 v 13:23 | Reagovat

Hezký :D Severus políbil Harryho!!! A tomu se to líbilo :-P Ještě, ještě, ještě !
Chudák Sofinka, té zůstanou jen malí skřítci na krku :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama