55. kapitola: Návštěva ministerstva

7. prosince 2012 v 17:17 | Katherine |  Aqua vitae novae
Dnes jsem tady a stíhám! :) Příští týden za mě přidá kapitolu automat, neboť si budu užívat Británie a ještě jsem se nerozhodla, zda se mi s sebou chce tahat noťas. Ale věřím, že kapitolu připravit stihnu.
Děkuji vám všem za komentáře u minulých kapitol. Je to značná hnací síla a vždy mě potěší.
Přeji vám všem příjemné počtení a klidné prožití předvánočních dnů :)
Enjoy!Týden utekl jako voda a po Jocelyn nebylo ani vidu, ani slechu. Bystrozorové stále pátrali, ale podle Sophie, která se snažila dřívější kontakty mimořádně využívat co nejvíc, neměli jedinou stopu. Jako by se ta holka propadla do země.

Minerva to nesla hodně špatně. Pořád očekávala, že ji najdou, ale s každým dnem její naděje klesala a obavy rostly. Ve středu si zavolala Severuse do ředitelny.

"Severusi, věřím ti. A věřím, že se dokážeš postarat o školu," začala, ale lektvarista jí skočil do řeči.

"Proč bych měl?"

"Musím rezignovat. Ty jsi schopný, máš autoritu, zvládneš to. Slib mi, že po mně převezmeš Bradavice. Slib mi to," požádala jej. Její hlas zněl naléhavě.

"Ne! Proč bys měla rezignovat? Je to úplná hloupost!" Severus téměř vykřikl.

"Co bys udělal ty na mém místě? Když by se pod tvým vedením ze školy jen tak ztratilo dítě a podle všeho bylo následně uneseno?" zeptala se ho unaveně. Severus se zamyslel. Věděl, že má pravdu, že by sám rezignoval, ale odmítal si bez ní školu byť jen představit. Nepřemýšlel dlouho.

"Je mi to líto. Nemůžu to převzít. Zaprvé se v radě nenajde jediný člověk, který by to místo přiklepnul bývalému Smrtijedovi, a zadruhé tvé místo nechci. Možná jednou, za dlouhou dobu, až budeš chtít odejít na odpočinek. Teď je moje místo jinde," uzavřel to zavrtěl hlavou.

"Severusi," zkusila to ještě jednou ředitelka.

"Nemůžu," řekl tiše. "Opravdu ne. Ne teď." Nechtěl ji zklamat, ale přikývnout nemohl. Pod palbou jejího pohledu raději zamířil ke dveřím. Po cestě stihl utrousit jen jedno tiché "promiň".

Minervin záměr mu ale nedopřál klidu. Sotva došel do svých komnat, zamířil ke krbu. Nabral prášel letaxu, vhodil ho do ohně, vstoupil a zřetelně vyslovil dvě slova, "ministerstvo kouzel".

Cestu do ministerské kanceláře znal víc než dobře. Sekretářka před kanceláří se mu snažila vysvětlit, že ministryně má zrovna hodně práce, ale nedal se odbýt a i před vyhrožování ostrahou vstoupil.

"Severus Snape," zaznělo z úst Amélie Bonesové překvapeně.

"Paní ministryně, omlouvám se, ten člověk mi sem jen tak vběhl, nedal si vůbec říct," protlačila se za jeho zády sekretářka. Ministryně jen přikývla a svou pozornost znova obrátila na nově příchozího.

"Amélie, dobrý den," pokývnul hlavou uctivě Severus, "omlouvám se za tohle nedomluvené vniknutí, ale v Bradavicích nastal neodkladný problém. A vy jste jedním z mála politiků, kterým věřím. Ještě při zasedání ve Starostolci jste vždy rozhodovala rozumně. Proto jdu za vámi."

"Bezpochyby také kvůli mému vlivu ministryně kouzel, že ano," zdvihla uštěpačně obočí. Severus pokrčil rameny a ušklíbl se.

"O co jde? Mám teď skutečně málo času."

"Případ Jocelyn Jamesonové Bradavicemi tak trochu otřásl. I když nebylo absolutně v jejích možnostech tohle zvrátit, Minerva pokládá za svou povinnost rezignovat na svou funkci. A na pozici svého nástupce doporučí mě, což, jak víte, tvoří padesátiprocentní rozhodovací právo. Stači, aby se ke mně připojil jediný člen školní rady a budu zvolen. Předpokládám, že tohle nechcete, že?"

"Já předpokládám, že to nechcete ani vy, když teď stojíte přede mnou a odkrýváte mi tady vaše karty," upřela na něj pátravý pohled. "Mám-li být upřímná, pokud by měl na pozici ředitele Bradavic nastoupit někdo nový, jako soukromá osoba bych proti vám nic nenamítala. Merlin ví, že jste pečlivý pedagog a na té škole vám skutečně záleží, ale jako ministryně kouzel si takhle krátce po válce nemůžu dovolit podobný skandál."

"Takže se domluvíme?"

"Možná. Tohle rozhodnutí pramení jen z její iniciativy, že? Přesvědčila jsem média, aby se nezmiňovala o místě útěku, takže si všichni myslí, že byla na Vánoce doma. Nemůžeme si dovolit stovky vyděšených rodičů, zasáhlo by to i ministerstvo. Ani změna vedení uprostřed roku nebude pro veřejnost příznivá. Nejlepší by pochopitelně bylo, kdyby se Minerva uvolila zůstat," zamyslela se nahlas ministryně.

"To je jediné řešení! Bradavice nepřijmou jako ředitele nikoho z venku, tím méně pak nějakou figurku dosazenou školskou radou, kdyby došlo k patové situaci. Musíte ji přesvědčit."

"Nemusím. Ale zastavím se za ní," řekla a přiložila hůlku ke knoflíku na stole.
"Mary, buďte tak hodná a přesuňte mi schůzky z dnešního odpoledne."

"Děkuji vám," pokývl hlavou Severus.

"Nedělám to pro vás, pane Snape."

"Něco takového bych od političky ani nečekal. Přesto mě těší, že jsme našli společnou řeč."

"Vaše argumenty se zdály býti přesvědčiné," uznala Amélie Bonesová. "Teď se s vámi rozloučím, abych mohla jít navštívit svou starou známou." Severus pochopil, že jeho slyšení u ministryně je u konce. Rozloučil se, pokývl na pozdrav a vydal se dlouhou chodbou pryč. Nemířil ale daleko.

O dvě patra níž si prošel stejným přijímacím martyriem před kanceláří hlavy bystrozorů.

"Dobré odpoledne, Kingsley," pozdravil muže sedícího v křesle. Vedoucí bystrozorů do té chvíle jeho příchod vůbec nezaznamenal, zamračeně zíral do lejster, které držel v ruce, a kroutil hlavou.

"Severusi," pousmál se, když si ho konečně všiml. Až na dobu po smrti Brumbála si se Severusem rozuměl, i když se nevídali na všech schůzích Fénixova řádu.

"Asi tušíš, proč jsem tady," ušklíbl se Severus.

"A ty asi tušíš, že ti nemůžu poskytnout mnoho informací."

"Informace nepotřebuji," začal, ale Kingsley zavrtěl hlavou a chtě nechtě se usmál.

"Slečna Shadowová, že? Nuže, dělám, že jsem nic neslyšel."

"Přišel jsem kvůli tomu, jak vyšetřování postupuje, respektive přesněji řečeno nepostupuje."

"Děláme, co můžeme, Severusi. Bez jediné stopy je to ale hledání jehly v kupce sena. Mohla by klidně být za hranicemi."

"Kingsley, ty si pamatuješ, jak tohle oddělení vypadalo za Moodyho, že ano?"

"Jistě, pracoval jsem pod ním hodně dlouho," přisvědčil muž. "Proč?"

"Řekni mi, v čem to je, že za vedení Pošuka Moodyho tohle oddělení řešilo jeden problém za druhým, zatímco teď tví hoši sotva dokáží zajistit stopy?"

"Severusi," zavrtěl hlavou ztěžka Kingsley, "vždyť víš, že máme svázané ruce. Ti kluci tráví víc času papírováním než v terénu. Navíc Moody soustavně porušoval pravidla, což bylo tolerovatelné za obou válek i v období mezi nimi, ale teď už ne. Není nic, co bychom ještě mohli udělat. Pátráme, ale ta holka snad zmizela z povrchu zemského..."

"Nemůžeš se do toho zapojit ty?"

"Děkuji za důvěru, ale už jsem se zapojil. Už kvůli Bradavicím a Minervě jsem si všechna ta místa prošel. Na farmě jsem zaznamenal zvýšené množství černé magie, ale to je tak vše. Bez jediné stopy můžeme akorát dál pročesávat Británii a slepě hledat. Své nejlepší kluky jsem pověřil tím, aby prošli všechny opuštěné domy za války zavražděných mudlovských rodin. Všechny byly prázdné. V některých z nich nejspíš pobývali bezdomovci, protože se tam našly určité stopy, ale to je tak vše. Není nic, co bychom mohli udělat."

"Minerva chce rezignovat," vyslovil ztěžka Severus. Nevěděl, co jiného má říct. Že jeho chráněnec ztratil jediné zastání, které ve své koleji měl? Že u vstupu do Nebelvírské koleje někdo vykouzlil památeční plamen, ve kterém plápolá její obličej, takže to vypadá, že všichni počítají s její smrtí? Kingsleyho vysvětlení bylo logické. Sám netušil, kde mají hledat. Ale ta bezmoc ho ničila.

"Promluv s ní," poradil mu tiše Kingsley.

"Poslal jsem za ní ministryni kouzel."

"Bude ti vděčná," pousmál se vedoucí bystrozorů ironicky, "ale chápu tě. Ztráta Minervy do toho všeho..."

"Musí zůstat," zamračil se Severus. "Zůstane."

"Nemůžeš ji donutit. Ale Severusi, my se snažíme, i když to nevypadá tak divoce jako za Moodyho. Věř nám. Věř mně."

Severus jen mlčky přikývnul. Kingsley přivolal tác s whisky a dvěma sklenkami a oběma nalil. Sobě jen na dno, jelikož ho ještě čekaly dvě hory papírování, ale Severusovi o něco víc.

"Dobře to dopadne," pokusil se uklidnit svého starého známého a podal mu sklenku. Severus ji mlčky přijal.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Niki Niki | 7. prosince 2012 v 19:13 | Reagovat

Doufám, že to nezní moc nevděčně, ale bude už v další kapitole nějaká ta akce? :-P Jinak je super, že se ti povedlo přidat kapitolu už v pátek :-)

2 Katherine Katherine | Web | 7. prosince 2012 v 20:56 | Reagovat

Záleží, jakou akci si představuješ :-P Pokud bys chtěla, aby byli už v příští kapitole dotyční odhaleni nebo se jim alespoň dostali na stopu, zatím to nejspíš nebude. Ještě se stanou jiné věci. Díky za komentář :-)

3 Claire Claire | 8. prosince 2012 v 13:43 | Reagovat

Severus se nám vydal intrikovat na ministerstvo...jedno pozitivum by z toho vzejít mohlo...po rozhovoru dvou starých přtelkyň by alespoň Minerva mohla setrvat ve svém křesle.
Ale unesené Jocelyn to nejspíš bude k ...ničemu.
Jak asi dlouho může trvat, než se Creevey složí (třeba i z vkusné výzdoby těch ušlechtilých a laskavých Nebelvírů) a Severus se rozhodne jednat na vlastní pěst... :-?

4 Katherine Katherine | Web | 8. prosince 2012 v 14:19 | Reagovat

Claire, slovy klasika "A bude hůř". Pro všechny by bylo lepší, kdyby Minerva zůstala na své pozici, ale na druhou stranu je její touha po rezignaci pochopitelná. Ovšem jelikož veřejnost dostává zkreslené informace, stejně po její rezignaci nikdo volat nemůže. Takže pokud rezignuje, udělá to čistě kvůli sobě a svému pocitu, že je to tak správně, ovšem z globálního hlediska to bude úplně k ničemu. No, nezávidím jí to rozhodování, kterému Severusova ministerská akce určitě vůbec nepřidá. A Jocelyn? Jak říkáš, té je stejně tohle všechno k ničemu. Jocelyn si nějakou dobu pobyde tam, kde teď je. Díky za komentář :-)

5 Niki Niki | 8. prosince 2012 v 18:04 | Reagovat

Zdá se to jenom mě, nebo tu opravdu naznačuješ že Minerva rezignuje? :-|

6 Katherine Katherine | Web | 8. prosince 2012 v 19:51 | Reagovat

Neboj, nenaznačuju vůbec nic :-) Jen si tady jako vždycky v komentářích rozpatlávám jejich pohnutky :D

7 Niki Niki | 8. prosince 2012 v 19:59 | Reagovat

Jo a ještě-nějakou dobu (si Jo pobude tam kde je...) ? Kolik je to zhruba kapitol? :D

8 Katherine Katherine | Web | 8. prosince 2012 v 22:05 | Reagovat

Uh, to si skoro netroufnu odhadnout... Mám fakt blbý odhad :-)

9 Mája Mája | E-mail | Web | 9. prosince 2012 v 0:55 | Reagovat

Díky za další kapitolu. Pořád se neděje nic důležitého, nebo to tak alespoň mě připadá. Minervina rezignace je hloupý nápad, Severus má pravdu, škola ji potřebuje. Doufám, že se už trochu hneme z místa alespoň příště... :-)

10 Niki Niki | 9. prosince 2012 v 12:17 | Reagovat

To já taky :-?

11 Katherine Katherine | Web | 10. prosince 2012 v 0:16 | Reagovat

Májo, definuj prosím, co důležitého chceš, aby se dělo :-) Zatím to rychlé obrátky nabírat nebude, ještě chvíli ne. Pokud tam venku někdo je, pak se připravuje a shromažďuje všechny informace, aby mohl zaútočit tam, kde mu to bude připadat nejcitlivější. Takže to ještě chvíli potrvá :-)

12 Susan Susan | Web | 23. dubna 2013 v 10:55 | Reagovat

Je asi k zoufání být bystrozorem, který chce pomáhat, ale nemá jak protože chybí stopy a navíc ho ještě drží pravidla která jeho protivník ustavičně porušuje a tak má i navrch. Děsivé, jak se kouzelnický svět prolíná s tím naším.
Od Seva parádní tah s ministryní :-) Viděla bych to možná i na to, že ho Minerva za tento dobře míněný "podraz" seřve :-D uvidíme....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama