21 kapitola: Společně strávené odpoledne

13. ledna 2012 v 22:03 | Katherine |  Aqua vitae novae
Dnes jsem novou kapitolu stihla včas, pořád je ještě pátek, to mě moc těší :)
Díky moc vám všem za všechny ty pěkné komentáře u minulé kapitoly, vážně mě potěšily a podpořily. Když budete mít čas, vytrvejte v tom, prosím :) Když ne, pochopím to, začínám přicházet na to, že čas je neskutečně vzácná věc.
Trochu mě rozčiluje, že mě za necelé dva týdny čeká obrovská zkouška, já jsem si zatím stihla přečíst jen asi čtvrtinu učebnice, která čítá přes pět set stran (a to ani nemluvím o tom minimálním zlomku učiva, které skutečně ovládám), a podle toho, co říkají lidé, kteří už na té zkoušce byli, to stejně nemůžu udělat. I kdybych se učila sebevíc, je to jen na náladě zkoušejících. Když ji mají špatnou, jako třeba dnes, tak člověk potřebuje minimálně doktorát z fyziky, aby tu zkoušku udělal, ačkoli se celou dobu slibovalo, že zkouška je "jen" v rozsahu učebnice. Připadá mi to děsně nefér, ale to už je asi české vysoké školství. Nic s tím nenadělám. Tak, teď jsem se vypovídala a můžete v klidu přejít na kapitolku :)
Enjoy!Další ráno se Severus opět vydal na hodinu s mladým Creeveym. Dennis se snažil jako obvykle a dnešní Odvar proti spalničkám namíchal téměř dokonale. Severus mu tedy zadal na víkend jen zopakování přípravy jednoho lektvaru, kdyby se chlapec náhodou nudil, a propustil ho. Sice bylo důležité připravit ho k NKÚ, ale neméně důležité bylo dohlédnout, aby chlapec nežil jen pro vidinu budoucnosti, po níž ani vlastně netoužil. Ale Severus se uklidňoval tím, že se Dennis zase vrátí do své obvyklé pohody, až do školy přijedou jeho spolužáci a kamarádi.

Pak se vrátil do svých komnat a pustil se do už připraveného oběda, aby se Tinky zase nezlobila. To bylo to poslední, co by mu ještě scházelo, rozmrzelá malá skřítka s pěkně prořízlou pusou, poučující ho stále dokola o tom, že musí dodržovat správnou životosprávu.

Do konce prázdnin a příjezdu studentů zbývalo už jen pár dní. Zítra se měli na hrad vrátit všichni profesoři, aby připravili vše potřebné do začátku vyučování. Dnešní den byl tedy posledním klidným.

Severus si lehnul na pohovku a mávnutím hůlky pustil své magirádio. Místností se rozezněly první tóny houslí. Správný výběr hned na první mávnutí. Tato hudba ho dokonale uklidňovala.

Když se ozvalo zaklepání na dveře, nejprve ho ani nezaregistroval. Ležel na zádech se zavřenýma očima a naplno si vychutnával emoce, které proudily skrze hudbu přímo do jeho mysli a rozechvívaly jeho srdce, o kterém si ostatní mysleli, že je chladné jako kus ledu.

Druhé zabouchání však bylo o poznání hlasitější a tak pozvolna otevřel oči a s mírnou nevolí vyzval hlasitě návštěvníka stojícího za dveřmi k vstupu.

"Dobrý den, neruším?" usmála se na něj jeho nová kolegyně, když vstoupila do jeho komnat.

"Potřebujete něco, kolegyně?" otázal se Severus a definitivně uznal, že jeho chvilka pro sebe je u konce a tak se posadil.

Sophie neodpověděla. Zarazila se hned za dveřmi. Zaposlouchala se do tónů hudby, která se stále linula z magirádia.

"To je překrásné… Co to je?"

"Mudlovská vážná hudba, obávám se, že název vám nic neřekne," odtušil Severus.

"Ach… Ale jak jste dostal do magirádia mudlovskou hudbu?"

"Tajemství mistra," odpověděl a skrze rty se mu mírně probojovával samolibý úsměv.

"Je to legální?" zasmála se Sophie a nezapřela v sobě bývalou bystrozorku. Severus jen povytáhnul své černé obočí a nepovažoval za důležité odpovědět.

"Vlastně, přišla jsem za vámi, abych se zeptala, zda si nezahrajete šachy nebo něco takového?" pohlédla na něj prosebně.

Nudila se. Na hradě neznala prozatím nikoho kromě Minervy a Severuse a protože ředitelka byla plně zaměstnána přípravami na nový školní rok, rozhodla se, že se zkusí sblížit se svým novým kolegou. Zaujal ji už při pohovoru, ale zejména po včerejší procházce hradem se rozhodla, že ho chce poznat blíže. Na bystrozorským oddělení se jeho jméno skloňovalo velmi často. Přesto jí připadalo, že se tehdy mluvilo o zcela jiném muži, než s jakým teď stála v jedné místnosti. Neseděla jí k němu ani nálepka bývalého věrného Smrtijeda, ani skvělého a statečného hrdiny, který pomáhal Harrymu Potterovi. Severus Snape jí připadal tolik jiný, takový svůj.

"Proč jste přišla za mnou? Připadám vám jako ideální typ k tlachání u čaje a šachové partie?"

"Abych pravdu řekla, neměla jsem tady za kým jiným jít, ředitelka je na šachy příliš zaneprázdněná. A také jsem vám chtěla poděkovat za to, že jste mě včera provedl hradem," pousmála se na něj a přesvědčivě ignorovala mírnou ironii v jeho hlase. Sáhla do kapsy, vytáhla maličkou lahvičku a jedním mávnutím hůlky ji přeměnila do původní velikosti. Podala mu ji.

"Portské? Ročník 2000? Dobrý výběr," ocenil její volbu znalecky.
"Nicméně s tím jste se vážně nemusela obtěžovat."

"Přiznávám, druhý úmysl byl trochu si vás tím vínem naklonit, abyste si se mnou zahrál ty šachy. Nebo si můžeme jen tak povídat," navrhla.

"Šachy jsou rozhodně lepší volba. Nemyslím, že bych patřil mezi nejlepší společníky, ovšem rozhodně jsem dobrý v porážení svých šachových soupeřů."

"Nefanděte si tolik, taky jsem v šachu docela dobrá," opáčila Sophie a v duchu si dala za úkol svého kolegu porazit.

"Uvidíme," odvětil s neproniknutelným výrazem ve tváři a vstal. Rukou jí pokynul k šachovému stolečku, který stál v rohu místnosti.

Sophie přijala místo a počkala, až Severus nalije portské.

"Nevadí, že jsem si zabrala bílou stranu? Pokud byste na tom trval, můžu si vzít černé."

"Černá barva je odjakživa moje. Krom toho se od vás tak nějak očekává, že si vyberete bílé."

Sophie na něj tázavě pohlédla, a tak se uvolil vysvětlit svou myšlenku.

"Jste bystrozorka, tedy jasná strana světla."

"Bývalá bystrozorka," opravila ho. "Navíc, pokud si dobře vzpomínám, taky jste se zařadil mezi členy strany světla, jak tomu říkáte."

"Myslím, že černá mi sedí lépe," odvětil.

"V jakém smyslu?"

"Jsem temný člověk," vysvětlil prostě.

"To si nemyslím," opáčila Sophie.

"Viděla jste mě dvakrát v životě, myslíte, že mě znáte? Leda z těch vašich bystrozorských složek, vsadím se, že ta moje je pořádně tlustá." Ze Severusova hlasu zazněla hořkost.

"Jak jste řekl, jsem bývalá bystrozorka. A jako taková se musím vyznat v lidech, dokázat je odhadnout, vidět do nich. A vy nejste temný kouzelník."

"Nikdy jsem nepoužil výraz temný kouzelník. Jen temný člověk."

"Vidíte v tom rozdíl?" podivila se Sophie.

"Vy ne? Temný člověk je uzavřený, okolí se může jevit až nepřátelsky, nepoplácává lidi po zádech a nepřátelí se s každým na potkání. V jeho duši je mnoho temných stínů. To ovšem neznamená, že musí nutně být temným kouzelníkem. Tím se rozumí čaroděj, který nechá promlouvat svou temnou stránku kouzly. Kouzly, která ubližují. To byste ale měla vědět z bystrozorského kurzu."

"Chápu, jak to myslíte," odvětila a na okamžik se odmlčela.
"Vadí vám, že ředitelka přijala bývalou bystrozorku?" vyhrkla za chvíli.

"Proč by mělo?"

"Občas mi připadá, že vám má bystrozorská minulost leží v žaludku. Ujišťuji vás, že s bystrozorským povoláním jsem nadobro skončila, pokud je to ta věc, která vám na mně vadí."

"Nevadí mi to. Jen nejsem příjemný a společenský člověk."

"Pravda, na to jste mě už upozorňoval. V tom případě bychom se měli dát do té šachové partie, to je přece něco, v čem vynikáte. V čem oba vynikáme," opravila se rychle.

Severus kývnul hlavou a pozvednul číši.

"Tak na budoucnost? Oba svým způsobem začínáme znova," navrhla Sophie.

Severus přitakal, jemně se dotknul svou číší té její a ochutnal víno. Musel uznat, že tenhle výběr se jí opravdu podařil.

"Začínáte, pokud se nemýlím," pokynul rukou k šachovnici.

"Jak byste mohl, vždyť už včera jsme přišli na to, že se nikdy nemýlíte. Pan Dokonalý, pamatujete?"

Severus na ni pohlédl s přivřenýma očima. Chvíli si ji přísně měřil, ale pak konečně uznal, že se v její přítomnosti nemusí tolik hlídat a usmál se. Přesto se cítil zvláštně. Přes všechna jeho předsevzetí o novém životě si ve společnosti Sophie Shadowové připadal, že je ustavičně hodnocen. Nejspíš proto, že jako bývalá bystrozorka o něm z jeho složky věděla snad více, než on sám. Ačkoli už nejspíš šlo jen o pozůstatek jeho špionské paranoie. Už jen z toho, že se s ní nikdy předtím nesetkal, se dalo usuzovat, že na jeho případech nikdy nedělala. Rozhodl se, že se pokusí chovat alespoň trochu společensky. Koneckonců bylo docela příjemné, že se za ním někdo zastavil, ačkoli mu tím Sophie překazila jeho "chvilku pro sebe".

Pustili se tedy do hry. Partie se celou dobu jevila poměrně vyrovnaně, ačkoli se nakláněla mírně ve prospěch Severuse. Oba se snažili soustředit a tak se už nebavili o žádných vážnějších tématech. Sophie chvíli vyprávěla o životě v Krásnohůlkách a Severus pouze naslouchal.

Když ji nakonec porazil, Sophie ani moc nemrzelo, že nevyhrála. Strávila s mírně nevrlým lektvaristu zajímavé a milé odpoledne a to bylo rozhodně mnohem více, než jí předtím slibovaly její prázdné komnaty. Sophie Shadowová patřila chtě nechtě mezi společenské tvory. A Severusova společnost se nakonec ukázala jako příjemná. Po partii se omluvila, chtěla si ještě dodělat nějaké materiály k první poradě, popřála Severusovi příjemný večer a rozloučila se.

Ačkoli by jí spousta lidí označila za osobu s masochistickými sklony, i přes Severusovu občasnou kousavost a evidentně obranný postoj věděla, že ho stále chce blíž poznat. Teď snad ještě více než předtím.


Co si představuji, že Severus poslouchal? V tom mám překvapivě docela jasno. Ačkoli já sama vážnou hudbu neposlouchám, jsem definitivně rockový typ, tahle houslová skladba z filmu Všichni moji blízcí mi připadá nádherná. Tak kdo ví, třeba by se líbila i Sevovi :)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Claire Claire | E-mail | 14. ledna 2012 v 16:48 | Reagovat

No ne, takové poklidné odpoledne, dva intelektuálové nad šachovou partií a v pozadí "hósle" - to je kapitolka jak z románu pro paní a dívky. Nevím proč, ale mám pocit, že idylka dlouho nevydrží...Colinovi bych moc přála, aby se trochu sesbíral a našel si opravdu vlastní cestu - jeho postava i zápletka kolem ní jsou zajímavě rozjeté...
Osobní poznámka - určitě nejsi takový zajíc, abys alespoň jednou neviděla druhý díl Básníků - zkouška z anatomie, protekční skripta a známý výkřik ....
Jestliže tedy u té zkoušky záleží jen na náladě examinátorů, tak no stress, to sebevětším šprtáním stejně nemůžeš ovlivnit :-)

2 Katherine Katherine | Web | 15. ledna 2012 v 0:43 | Reagovat

Claire, kéž by anatomie, tohle je "jen" biofyzika... Ale asi fakt nemá smysl se stresovat. Nějak bylo, nějak bude. Minule jsem se na přednášce setkala s člověkem, kterého vyhodili z medicíny v šesťáku (a ne z důvodu nevědomosti, nýbrž ex-systému), no a přežil to. Tak co. Maximálně mě vyhodí a já budu svobodný člověk o něco dříve, než jsem myslela, a budu si pěkně hopkat po světě :D Nemá smysl zbláznit se z toho. Ačkoli teď právě vyšiluju spíš z toho, že jsem se celý semestr neučila (což bych na medicíně patrně měla) a teď je toho krapet více. Na druhou stranu, když vidím některé své spolužáky (hlavně na jiných medicínách, ale trochu i u nás), jak nemají vůbec žádný život a učí se x hodin denně (jedna slečna 12 hod denně!!), tak si radši o každém zkouškovém prožiju tenhle stres, ale nezahodím komplet 6 let života. Yeah, sounds like a plan :-)
Uff, já si tady vždycky tak pěkně utřídím myšlenky :D
K nové kapitole, doufám, že to nebylo moc přeslazené :D Severus se náhodou občas snažil být kousavý, ale přeci jen vyšel ze cviku a navíc je obtížné být protivný na někoho, kdo si to odmítá připustit k tělu. Sophie je holt příliš klidná, aby se s ním hádala. Ačkoli když s ním bude déle, možná jí to začne lézt na nervy. Uvidíme :-) Abych pravdu řekla, ještě jsem se nerozhodla, jaký bude Colinův osud. Ale taky bych mu tu vlastní cestu přála, tak možná na to dojde. Díky moc za komentář i povzbuzení během učení :-)

3 Mája Mája | E-mail | Web | 15. ledna 2012 v 12:29 | Reagovat

Děkuji za poklidnou a osvěžující kapitolku. Severus očividně není tak nespolečenský, jaký by měl být, ale po tom, co prožil se mu to dá stěží vyčítat. Nová kolegyně navíc vypadá, že by při jeho sarkasmu a jedovatostech byla stejně splachovací, tak proč se neuvolnit... :-D

4 Katherine Katherine | Web | 16. ledna 2012 v 1:21 | Reagovat

Májo, splachovací, to je přesně to slovo, které jsem pro ni hledala, díky :D Je fakt, že pro práci bystrozora by člověk asi měl být klidný a rozvážný, prostě typ Kingsley. Třeba Harry se mi na bystrozora nehodí (taky proto v mé povídce bystrozorem nebude :D ), má příliš horkou hlavu. A navíc teď Sophie bude potřebovat extra dávku klidu a "splachovatelnosti". Když si vzpomínám na tu naši bandu na víceletém gymplu (věkem se to dá srovnat s Bradavicema), tak bych já osobně ty malé (i velké) drzé obludy učit nechtěla a nemohla. Myslím, že by o mě časem kolovaly takové ty legendární historky typu "hele, to je ta profesorka, co po studentech hází třídnicí/klíčema od kabinetu/křídou" :D Takže když si Soph natrénuje trpělivost na Severusovi, rozhodně se jí to bude hodit :D Díky za komentář :-)

5 Medy Medy | 16. ledna 2012 v 9:21 | Reagovat

Pěkná kapitola, příjemná změna ve zkouškovém, kdy má člověk povinnou literaturu danou. Jinak už se těším, až do hradu přijedou studenti.
Biofyziku určitě dáš, zkoušející nemůžou mít blbou náladu pořád.

6 Katherine Katherine | Web | 17. ledna 2012 v 0:53 | Reagovat

Medy, studenti přijedou už brzy, slibuju. Ehhh, ještě sice nemám nic napsané, ale do pátku to určitě stihnu :D A na příští týden už bych viděla ty naše milé tupohlavce, jak se prohánějí hradem :-) Hehe, doufám, že nebude mít blbou náladu pořád. V nejhorším zkusím vtipy a pokud nezaberou, budu vzbuzovat lítost. Umím fakt dobře kombinovat smutné psí oči s vyděšeným vykuleným pohledem :D Přeju ti hodně štěstí, ať vyjdou všechny zkoušky co nejlépe ;-) A díky za komentář :-)

7 Susan Susan | Web | 2. dubna 2013 v 12:00 | Reagovat

Nevím jak Severusovi, ale mě se ta skladba líbila - už je stažená a když ti píšu tento koment, hraje :-) A to přes to, že stejně jako ty, nejsem na vážnou hudbu. I když poslouchám všechno s pěknou melodií nebo chytrým textem oblíbenci jsou Support Lesbienc a Within Teptation :-). S bábí jsem dokonce jednou poslouchala dechovky, ale že bych si sama naladila teď tak populární šlágr a trsla si při něm, to fakt ne :-D :-D
Parááááádní kapitolka :-)

8 generic_viagra generic_viagra | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 22:33 | Reagovat

Hello!
<a href="http://fast4delyvery4viagra.com/">generic viagra</a> , <a href="http://fast4delyvery4cialis.com/">cialis fast delivery</a> ,

9 discount_viagra discount_viagra | E-mail | Web | 1. května 2015 v 17:59 | Reagovat
10 viagra viagra | E-mail | Web | 8. července 2015 v 19:14 | Reagovat
12 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 15. července 2015 v 14:33 | Reagovat
13 viagra_price viagra_price | E-mail | Web | 21. července 2015 v 21:59 | Reagovat
14 viagra viagra | E-mail | Web | 26. července 2015 v 18:48 | Reagovat
15 prescription prescription | E-mail | Web | 28. října 2015 v 22:35 | Reagovat
16 viagra viagra | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 21:14 | Reagovat
17 nufyku nufyku | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 22:46 | Reagovat

Blood weight is resolute, blink nigh second, close the match between heart production versus overall circumferential defences underground and varies depending on predicament, agitated state, work, and interrelated health/disease states. <a href="http://viagrawithoutdoctor.com/">viagra without a doctor prescription</a> is regulated by means of the wisdom via both the flustered and endocrine systems.

18 rnntdj rnntdj | E-mail | Web | 16. ledna 2017 v 22:46 | Reagovat

Blood crushing is stubborn, jiffy alongside jiffy, close the deliberate between nerve efficiency versus outright inessential resistance and varies depending on berth, agitated brilliance, work, and relative health/disease states. <a href="http://viagrawithoutdoctor.com/">buy viagra online prescription</a> is regulated by means of the brain via both the nervous and endocrine systems.

19 viagra viagra | E-mail | Web | 3. února 2017 v 8:12 | Reagovat
20 in in | E-mail | Web | 8. února 2017 v 12:40 | Reagovat
21 remote_medical remote_medical | E-mail | Web | 9. února 2017 v 13:57 | Reagovat
22 brand_cialis brand_cialis | E-mail | Web | 1. dubna 2017 v 5:19 | Reagovat
23 cialis_prospecto cialis_prospecto | E-mail | Web | 19. dubna 2017 v 23:24 | Reagovat
24 generic_cialis generic_cialis | E-mail | Web | 30. dubna 2017 v 2:34 | Reagovat
25 advance advance | E-mail | Web | 26. května 2017 v 15:21 | Reagovat
26 interdit interdit | E-mail | Web | 28. května 2017 v 4:46 | Reagovat
27 cilais_price cilais_price | E-mail | Web | 28. května 2017 v 8:21 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama