9. kapitola: Změna starých pořádků

14. října 2011 v 19:03 | Katherine |  Aqua vitae novae
Další pátek, další kapitola. S potěšením vám můžu oznámit, že jsem včera během cesty vlakem z Prahy domů napsala dvě nové kapitoly, což znamená, že jsem se konečně zase trochu posunula. Pravda, ne moc, ale aspoň ta troška se cení :)
Upozorňuji, že kapitola není obetovaná, nějak jsem na to pozapomněla, ale snad to nebude problém.
Enjoy!Severus se posadil na svůj gauč, mávnutím ruky rozdělal oheň v krbu a pozoroval plamínky, jak vesele tančí svůj ohňový tanec. To ho odjakživa uklidňovalo. Nikdy nechápal, k čemu mudlové potřebují takové věci jako televizi, když přece bohatě stačilo sledovat plápolající oheň v krbu.

Ani si neuvědomil, že se tak hluboce zabral do svých myšlenek, až vydržel pozorovat plameny skoro dvě hodiny. Ještě že se rychle vzpamatoval, přece jen do šesté už nezbývalo mnoho času a on chodil pozdě velmi nerad. Zejména pokud šlo o tak důležité věci, jako byla schůzka s ředitelkou v první den jeho návratu.

Rychle se tedy převlékl do svého obvyklého školního oděvu, tedy černého kabátce zapnutého snad na stovku knoflíčků, černých kalhot a učitelského hábitu. Pak se vydal směrem k ředitelně.

Teprve, když stanul před chrličem, si uvědomil, že nezná heslo. Což o to, v Brumbálově případě to bývalo snadné, když se někdy náhodou stalo, že Brumbál změnil heslo a zapomněl mu ho říct, stačilo vyzkoušet několik názvů různých dobrot a sladkostí a po chvíli se člověk strefil do toho správného. Jenže co teď, v případě Minervy?

Chrlič jako by se však vůbec o heslo nezajímal. Znuděně na něj pohlédl svou kamennou tváří a oznámil mu, že ho ředitelka už očekává. S těmito slovy se odsunul a pustil Severuse nahoru.

Tak stanul ve dveřích ředitelny. Vypadala stejně, jak si ji pamatoval, nová ředitelka očividně neměla v plánu nic měnit. Seděla důstojně za stolem a hleděla na něj s očekáváním, už na něj čekala.

"Severusi, měli bychom si promluvit o některých změnách, kterými od tohoto roku škola projde," oznámila mu a pokynula rukou směrem ke křeslu naproti jejímu stolu.

"Rozhodla jsem se, že Bradavice změnu potřebují. Možná s tím nebudete souhlasit, ale je to mé konečné rozhodnutí. Už jsem to konzultovala i s Brumbálovým portrétem, a ani on mi to nedokázal rozmluvit. Tak bych chtěla předejít případným protestům z vaší strany, byly by opravdu zbytečné," začala Minerva s naprosto odhodlanou tváří, která naznačovala, že nemá žádný smysl se jejímu rozhodnutí vzpírat.

Severus mlčel a čekal, co mu ředitelka řekne dál. Koneckonců stále ještě nebylo proti čemu protestovat.

"Severusi, sám víte, že ctím tradice a nezaváděla bych novoty, které bych nepovažovala za nezbytné. Přesto mám pocit, že některé zvyklosti, které tady panují už stovky a stovky let, přinášejí nám a zejména studentům spíše problémy. Mezikolejní rivalita už nemůže být dál považována za hnací sílu, která přiměje studenty zdravě mezi sebou soutěžit a snažit se být lepší, než ti ostatní. V minulosti to už způsobilo příliš mnoho problémů, než aby to mohlo takhle pokračovat i dál…"

"Počkejte, Minervo, chcete snad zrušit jednotlivé koleje?" přerušil ji Severus Snape s neproniknutelným výrazem.

"Ne. I kdybych chtěla, nemůžu. Jde o natolik odvěkou tradici, že bych nikdy nedokázala něco takového prosadit. Studenti budou i nadále řazeni do jednotlivých kolejí, ale namísto toho, aby měly jednotlivé koleje společnou výuku a soutěžily společně o školní pohár proti ostatním kolejím, budou od tohoto roku zavedeny studijní skupiny. Každá studijní skupina se bude skládat ze studentů všech čtyř kolejí daného ročníku. V každém ročníku budou čtyři studijní skupiny a poměr zástupců jednotlivých kolejí bude v každé studijní skupině vyrovnaný, tak aby žádná kolej neměla v dané skupině nadvládu. Výuka se bude konat dohromady vždy pro dvě studijní skupiny, ovšem i tohle rozdělení se bude měnit. Představte si skupiny A, B, C a D. Skupina A bude mít například Lektvary a Přeměňování se skupinou B, Obranu proti černé magii a Astronomii se skupinou C a Bylinkářství a Kouzelné formule se skupinou D. To podpoří navázání blízkých vztahů napříč všemi kolejemi, prakticky se vymýtí mezikolejní rivalita a žádná kolej už nebude moct být v izolaci vůči ostatním třem."

Severus se zamyslel. Vypadalo to jako dobrý nápad. Pokud by Bradavice pokračovaly v politice mezikolejní rivality, Zmijozel by po válce skončil na dně společenského žebříčku a to by způsobilo vzestup nenávisti Zmijozelských vůči ostatním. Což by byla vynikající živná půda pro dalšího šílence, jako byl Voldemort.

"Dobrá, to zní logicky, ale jak to chcete zařídit se školním pohárem? A s famfrpálovými družstvy?" zajímalo ho.

"Školní pohár jako takový bude nahrazen Ročníkovým pohárem. Ten obdrží vždy jedna studijní skupina z každého ročníku, jenž získá největší množství bodů ve své kategorii. Kromě toho bude předán i Pohár vítězů, který získá skupina s absolutně nejvyšším počtem bodů, bez ohledu na ročník a věk. Problém nastane u famfrpálu. Přemýšlela jsem nad tím, že by si studenti vytvořili čtyři družstva složená ze studentů všech kolejí, ale to by bylo zbytečně komplikované. Na druhou stranu sport odjakživa podporoval rivalitu a to je něco, co se snažíme potlačit. Pro tento rok tedy ponecháme rozdělení famfrpálových družstev podle jednotlivých kolejí a do příštího školního roku se pokusíme vymyslet nějaké přijatelné řešení."

"To zní jako dobrý nápad," odvětil klidně Severus.

"Dobrý nápad? Čekala jsem, že budete protestovat, bránit tradici rozdělených kolejí a nepromíchaných studentů!" opáčila ředitelka, kterou jeho reakce poněkud zaskočila.

"Minervo, narovinu, Zmijozelským jsem vždycky nadržoval jen kvůli tomu, že by mě jinak jejich rodiče na setkáních Smrtijedů roznesli na kopytech a hlavně by zpochybnili mou loajalitu k Pánovi Zla, což jsem si jako špeh nemohl dovolit. A možná také trochu proto, že už před válkou se z nich stávali outsideři. Voldemort značně pošramotil pověst mé koleje. Je mi jasné, že její izolací by došlo jen k dalším problémům. Integrace je skutečně to nejlepší, co můžeme udělat."

"Dobrá. Pokud se tedy opravdu nechystáte protestovat, a věřte mi, že jsem na to byla připravená, mám na vás už jen jednu prosbu."

"Povídejte," vyzval ji Severus unaveně. Dnešní den ho poměrně vyčerpal, nejprve loučení, pak ta procházka a teď ještě řešení administrativních záležitostí. To bylo na jednoho člověka v rekonvalescenci opravdu hodně.

"Totiž, když jste odmítnul místo učitele Obrany, musela jsem začít shánět někoho jiného. Chtěla bych vás poprosit, zda byste mi pomohl s výběrem nejlepšího kandidáta."

"Minervo, u Merlinových vousů, proč já? Copak vám nemůže pomoct s výběrem třeba Prýtová nebo Kratiknot?" zeptal se otráveně. Vážně se mu nechtělo probírat se bahnem, v němž se povětšinou válela valná většina žadatelů o učitelské místo.

"Moc času vám to nezabere, přihlásili se jen tři lidé. O místo Obrany na této škole stále není velký zájem. Už před válkou se říkalo, že je prokleté, a Voldemortova smrt na tom nic nezměnila. Kromě toho to vy si budete neustále chodit stěžovat na neschopnost svého potenciálního kolegy a také mu budete ztrpčovat život natolik, že po roce školu opustí a podpoří tím fámy o prokletém místě. Takže ano, chci, abyste s výběrem nového profesora souhlasil, proto vás u toho potřebuji."

"Dobrá," zaznělo teď už velmi otráveně z úst černovlasého lektvaristy. Co mu taky jiného zbývalo. Minerva se rychle naučila Brumbálovy praktiky. Příkaz zabalila do pěkného obalu, aby vypadal jako žádost, ale zároveň mu nedal šanci odmítnout.

"Skvělé," pousmála se na něj, "Pozítří v jednu hodinu začneme prvním zájemcem. Další svolám na druhou a na třetí a tak je budete mít brzy z krku, slibuji!"

"Na to, abych odlišit odpad od kvality, nepotřebuji na každého hodinu," zavrčel.

"Tím lépe. Tak tedy, to je z mé strany vše. Chcete se mnou ještě něco probrat, Severusi?"
Profesor lektvarů zavrtěl odmítavě hlavou.

"Dobrá. Musíte být asi dost unavený, měl byste si jít odpočinout. Tinky vám bude nosit prozatím jídlo do vašich komnat, tak jak jsme se domluvily s léčitelkou. To ovšem neznamená, že vás neuvidíme rádi ve Velké Síni. Pokud se na to budete cítit, přijďte. Ostatní se na vás zajisté těší."

Severus si pomyslel, že se ve Velké Síni nebude příliš ukazovat, dokud není jeho přítomnost vyloženě nutná. Všichni na hradě určitě četli články Rity Holoubkové a tak bude nejlepší zalézt si do svých komnat a užívat si klidu, než začne školní rok.

Na to se rozloučil s ředitelkou a vydal se do svých komnat. Hodiny odbíjely sedmou a on se cítil poměrně značně unaven. Chvíli se pral s večeří, kterou mu na stole nechala Tinky, a pak se odebral do ložnice. Převlékl se do pohodlného pyžama, které našel jako vždy úhledně složené pod polštářem, zahrabal se do peřin a během pár chvil usnul. Tu noc ho skutečně netrápily žádné noční můry. Tak začal jeho nový život.

<< 8. kapitola 10. kapitola >>
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mája Mája | E-mail | Web | 15. října 2011 v 10:50 | Reagovat

Zajímavé změny chystá Minerva. Jsem moc zvědavá na ty kandidáty na Obranu a také jsem zvědavá, zda bude i nový profesor nebo profesorka na přeměňování, když Minerva řediteluje. Také asi bude muset někomu předat Nebelvír, ne? A co naše slavná trojka? Budou si dodělávat sedmý ročníka a OVCE? Kruci, to je ale otázek, co? Mája jedna zvědavá!!! :-x
Díky za kapitolku, moc se těším na další :-D

2 Katherine Katherine | Web | 15. října 2011 v 11:55 | Reagovat

Májo, díky za komentář :-) Na část otázek by ti měla odpovědět kapitola 12, na zbytek si budeš muset ještě chvilku počkat :-) Abych pravdu řekla, jsem teď napřed asi jen o 5 kapitol, takže k něčemu jsem se zatím ani nedostala :D

3 anonymka9 anonymka9 | 15. října 2011 v 16:13 | Reagovat

A mezi nimi i HP? Jáááá jsem to ale nedočkavec co?! :-D No ale mohla bys mi na jednu otázku odpovědět že jo ;-) Chci alespoň vědět kam to asi povede a nechceš kapitolky dávat 2x týdně? :-?

4 Katherine Katherine | Web | 15. října 2011 v 23:21 | Reagovat

Anonymka9: HP se určitě ještě objeví, zatím jsem se nerozhodla, zda ve větší či menší míře. Respektive zpočátku se jen tak občas mihne, uvidíme, jak se to časem vyvine. Možná mu časem přisoudím větší roli, ale to už se bavíme o časovém horizontu desítek a desítek kapitol. Kam to povede, to samozřejmě neprozradím :D Ale už jsem minule řekla, že o slash nepůjde, tak aspoň nějaká nápověda. Kapitoly dvakrát týdně bych sice přidávala ráda, ale nejde to. Nemám v současné době dost času a energie na psaní a zásoba je dost malá. Kdybych přidávala dvakrát týdně, velmi rychle by došlo k jejímu vyčerpání a nutně by musela přijít delší pauza, což není fér. Vím, že čas nemám, a tak se budu držet toho, na co mám. Tedy jednou týdně :-) Na druhou stranu aspoň vždycky víte, který den se tady objeví něco nového ;-)

5 anonymka9 anonymka9 | 15. října 2011 v 23:27 | Reagovat

Já jsem nemyslela o slash ale o přátelství a spolupráci že Sevík pochopí že to Harry neměl lehké také že nebude už rivalita ;-) špatně jsi mě asi pochopila :-)

6 Katherine Katherine | Web | 15. října 2011 v 23:50 | Reagovat

Asi ano :-) Přátelství, no... uvidím :D Ještě je to všechno spíš v mé hlavě a ještě si nejsem úplně jistá, jak to s Harrym bude. Sice bych chtěla, aby se to mezi nimi urovnalo, ale zase to nechci prosadit nějak násilně. Takže musím říct, že nevím. Ono to nějak samo vyplyne :-)

7 Linee Linee | 16. října 2011 v 0:07 | Reagovat

Tak Severus místo televitze pozoruje oheň v krbu, jo? Aby na něj pak nevybafl nějaký návštěvník :-)Jinak Minerva to vážně rozjíždí ve velkém. Zlanařila Severus a vymyslela nový systém. Musím říct, že já osobně už jsem v něm naprosto ztracená, ale líbí se mi to. Musím si to určitě přečíst znova a zorientovat se ve všech těch skupinách :-)A její přání mít Severuse u výběru profesora Obrany mě taky pobavilo. Minerva nám Brumbálovatí :-D Jsem děsně zvědavá, kdo se o místo profesora/ky uchází. Vlastní postava? Nikdo jinej to být asi nemůže, ne? V některých povídkách tady přichází na scénu Hermiona/Harry/jiný student, ale je pravda, že nemají dokončený poslední ročník a jak je to s požadovanou kvalifikací, to netuším. Spoustu autorů píše něco o profesorských zkouškách, univerzitách atd., ale Severus nebo třeba Lupin nikdy nic podobného nedělali, ne? :-) Hermiona by se asi stihla připravit na OVCE během prázdnin a složit je s vyznamenáním, ale že by šla učit? Vážně mě vůbec nenapadá, kdo nakonec obohatí složení profesorského sboru :-D
Jinak Severusův život začíná pěkně a to jeho pyžamo, hehe :D
Jsem děsně napnutá, co bude v další kapitolce 8-)
Dvě kapitolky za cestu vlakem, je skvělý výkon. Netuším, kam a jak dlouho jsi tedy jela, ale stejně je to slušné :-)
Jo a musím říct, že jsem to nevydržela a začetla jsem se do "Prince" a zatím jsem vyčetla jenom to, že Snape měl kabinetě kolem zdí spoustu "lahví" s naloženými hnusy a tak všelijak :-D

8 Katherine Katherine | Web | 16. října 2011 v 0:23 | Reagovat

Linee, to jsi vystihla, Minerva vážně mírně brumbálovatí :D Že máš zmatek ve skupinách, to se ti nedivím, zpočátku jsem ho měla taky, a to jsem je vymyslela! Což byl jeden z důvodů proč jsem se nepustila taky do překopání famfrpálového systému - to už by se v tom ani Merlin nevyznal :D
Máš pravdu, že hodně autorů nechá Harryho nebo Hermionu hned učit, ale já bych jim ráda dopřála vzdělání. Minimálně Hermiona by podle mě bez univerzity být nechtěla :D Takže ano, přijde vlastní postava :-)
Dvě kapitoly jsem zvládla za 4 hodinovou cestu, z níž jsem polovinu času prospala. Využila bych toho i zítra, až se budu vracet, nicméně taky se musím někdy učit (nejspíš):D
Severusův kabinet musel mít podle JKR dost odpudivý vzhled. Nakládané hnusy? Fuj! :D (říká člověk, který se děsně těší na první pitvu, heh). Nicméně já si jeho kabinet představuju trochu jinak. Většinou se kánonu držím, ale proč mu to tam tak trochu nepřekopat a neudělat mu tam příjemnější prostředí, že :D

9 Linee Linee | 16. října 2011 v 0:53 | Reagovat

Tak já si skupiny nakreslim a bude :-D A Famfrpál určitě ráda vymyslí Hoochová :-)Tak na vlastní postavu se moc těším :-D Teda, tak průměrně dvě hodiny na jednu kapitolu je hodně dobrý, škoda, že se někdy musíš učit :D Tak já myslím, že Rowla psala umaštěného Snapea se žlutými zuby a nechutným kabinetem, to jenom my jsme si ho idealizovali :-D Ale musím říct, že já dávám přednost Snapeovým komnatám, které jsi popsala ty. Nakládaných hnusů bych se bála 8-) Tak pitva může být fajn :-)

10 Katherine Katherine | Web | 16. října 2011 v 1:29 | Reagovat

To je asi fakt, že jen my jsme si ho tak zidealizovaly(i) - nejsem si jistá, jaký tvar použít, přeci jen bych nerada upřela mužům taky nějaké ty ideály ve věci Severuse Snapea. Tak tedy zidealizovali :D Ale JKR k němu byla taky pořádně nefér. Je jen dobře, že aspoň v našich povídkách není Sev jenom umaštěný parchant s hnusným kabinetem a depresivním až podělaným životem. Ještě že my mu dáváme zcela nový rozměr :-)

11 Linee Linee | 16. října 2011 v 1:45 | Reagovat

Také jsem chvíli přemýšlela, jaké i/y použít. Nakonec jsem si řekla, že nějaký Severusův obdivovatel určitě je :-D Taky si myslím, že Rowla k němu mohla být hodnější. Ale psala příběh Harryho Pottera, kde Snape hrál roli umaštěného bastarda s podělaným životem. A než dostal šanci ukázat se v lepším světle, tak ho nemilosrdně zabila. Možná, že kdyby napsala knihu Severus Snape a ... bylo by to o něčem jiném :-) Naštěstí jsou tu autorky a autoři povídek, které nás nechají nahlédnou na Seva tak, jak nám ro Rowla neumožnila :D

12 Katherine Katherine | Web | 16. října 2011 v 10:51 | Reagovat

Určitě musí být nějaký Sevův obdivovatel. Na internetu je tolik slashe, že to určitě nemůžou číst jen holky a ženy :D Dobrá, je fakt, že Severus v jejím příběhu měl hrát vedlejší roli parchanta, ale já bych na něj na jejím místě stejně nedokázala být tak zlá. Já jsem na něj vlastně tak hodná... :-P I když jak tak přemýšlím nad svým záměrem s touto povídkou, no... uvidíme :-)

13 anonymka9 anonymka9 | 19. října 2011 v 7:10 | Reagovat

Potřebuji vědět kdy je další kapitola a to hned já záčínám nervóznět a jsem už šílenááááááá [:tired:] já ji chci hneeeed!!!!!!

14 Katherine Katherine | Web | 19. října 2011 v 11:28 | Reagovat

Další kapitola bude jako vždy v pátek, na tom se nic nezměnilo.

15 anonymka9 anonymka9 | 21. října 2011 v 17:08 | Reagovat

Sakra pátek a nic tak to sem dej a hned!!!!!!

16 Katherine Katherine | Web | 21. října 2011 v 19:10 | Reagovat

Ehm, takhle jednáš se všemi autory a potažmo se všemi lidmi? Myslím, že s tím jednou budeš mít v životě docela velký problém... Přišla jsem domů teď po celém dni, kdy jsem neměla čas se ani najíst, takže pokud dovolíš, nejprve bych se věnovala svým biologickým potřebám a poté přidám novou kapitolu. Krom toho, pátek končí až ve 23:59, tedy za 4 hodiny a 49 minut ;-)

17 anonymka9 anonymka9 | 21. října 2011 v 23:03 | Reagovat

No jednám s autory dobrých povídek jsem na některých strašně závilá a hodně mi to komplikuje jinak takhle se nechovám normálně snažím se to vydýchávat ale někdy to fakt nejde :-(

18 Susan Susan | Web | 20. června 2012 v 12:05 | Reagovat

Těším se na zájemce o místo učitele OPČM :-D bude jistě zábava :-)

19 Katherine Katherine | Web | 20. června 2012 v 21:51 | Reagovat

Těš se, těš, budou zajímaví :D Minimálně dva z nich. A třetí zase bude příslibem.. něčeho :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama