6. kapitola: Důležité rozhodnutí

23. září 2011 v 1:11 | Katherine |  Aqua vitae novae
Linee, obávám se, že i na tomhle blogu je pátek v pátek :) Ale když jsi to tady tak mlsně obhlížela už ve čtvrtek, nastavím 6. kapitolu ke zveřejnění na krásný a hlavně brzký čas 1:11.
Tuhle kapču věnuji Linee, za to, že mi dělá neustálou radost svými komentáři, Máje, která se tady po delší době zase objevila, Barunce Charlotte LaRose, rovněž za krásné komentáře, Colette, kterou nám asi chudáčka sežrala škola (joke, don't worry :P), a všem ostatním, kteří se občas zastaví a zanechají po sobě nějaký ten komentář. Pochopitelně vás moc prosím, abyste zanechávali komentáře co nejvíc, zaprvé mi to poskytuje moc důležitou zpětnou vazbu a já pak vím, co se vám líbilo a co se mi až tak nepovedlo, no a zadruhé, přiznejme si to narovinu, jsem také jen ješitná autorka (velmi, velmi ješitná, asi jsem měla být muž a na poslední chvíli se to nějak zvrtlo :D), a tak mě moc těší, když mi sem napíšete nějaký komentář, aspoň pak vím, že to někdo čte a nepíšu to jen tak :)
Díky vám všem!
Když už jsme u těch poděkování, děkuji také Monique za beta-read.
A já už se přestanu vykecávat a přejdu k povídce, nebojte se! :)
Týden, který měl Severus po dohodě s ředitelkou na rozmyšlenou, utekl jako voda. Nejspíš díky všem těm návštěvám. Harry se zastavil ještě jednou, přesně jak slíbil, a přinesl mu jeho osobní věci i klec s jeho malou černou sovičkou Merlinem. Díky tomu se Severus cítil ve svém současném "bílém vězení" mnohem lépe, když ze sebe shodil to otřesné zašedlé erární pyžamo a oblékl si svůj obvyklý spací oděv, smaragdově zelené tričko s vyšitým hádkem na pravé straně, ideální pro představitele zmijozelské koleje jako byl Severus, a k tomu kárované zelené trenky. Možná to mohlo působit zvláštně, přece jen si takové pyžama oblékali spíše mladší muži, ale on se v tom cítil dobře, a musel uznat, že v tom docela dobře i vypadá. A když chtěl vyjít na chodbu, oblékl si svůj lehký černý župan, který mu přibalila Tinky.

Bylo načase začít uvažovat nad Minervinou nabídkou. Severus musel uznat, že je to jediná možnost, kterou v současné chvíli má, a navíc Bradavice byly jeho domov. Cítil se tam dobře a věděl, že by se tam vrátil rád. Nebyl si jist, jestli chce strávit zbytek života jako učitel, ale nakonec mohl Minervě slíbit jeden rok a během toho se rozmyslet, jak to bude vypadat dál. Po roce by si mohl pronajmout nějaké místo v Londýně a vybudovat si lékárnu, mohl by také začít učit na univerzitě, pokud by přišla zajímavá nabídka, nebo by koneckonců mohl zůstat v Bradavicích a zestárnout tam.

Po dlouhém rozvažování se definitivně rozhodl, že místo v Bradavicích přijme. Čekal už jen, až se se u něj zastaví Minerva, aby jí mohl své rozhodnutí sdělit.

Když se objevila ve dveřích, ve tváři hluboké očekávání, naposledy se ještě zamyslel, zda se rozhodl správně. Ale Bradavice byly jeho domovem. Bylo to to nejlepší rozhodnutí, jaké mohl v současnosti učinit.

"Dobrý den, Severusi. Musím říct, že jsem pořádně napnutá, jestli přijmete mou nabídku," přešla Minerva velmi rychle k hlavnímu tématu jejich rozhovoru a bylo vidět, že si přeje, aby řekl ano.

"Dobrý den, Minervo. Rozhodl jsem se, že vaši nabídku přijmu. Pro tento rok už nemusíte shánět učitele lektvarů. Ale rád bych si ponechal zadní vrátka a tak se s vámi předběžně domluvím jen na tento školní rok, a pak uvidím, co bude dál. Vyhovuje vám to?"

"Lektvarů? Vy chcete učit lektvary?" zarazila se Minerva překvapeně.

"Moment, jaké místo jste mi to vlastně nabízela?" zeptal se rychle Severus, když mu došlo, že tuhle věc ředitelka při své první návštěvě nespecifikovala.

"No, myslela jsem, že chcete místo učitele Obrany proti černé magii. Byl jste v tom velmi dobrý, když jste to před dvěma lety učil. Nikdy by mě nenapadlo, že se chcete vrátit k lektvarům," odvětila upřímně ředitelka.

"Obrana proti černé magii už je za mnou. Nechci se tím už dál zabývat, chci svůj klid a ten mi dopřávají lektvary. Možná se při jejich učení rozčiluju víc, než při učení Obrany, ale nechci už se věnovat ničemu, co se černé magie týká. Ale náš rozhovor je zbytečný, pokud máte volné jen místo učitele Obrany. S tím jsem já definitivně skončil," vysvětlil Severus přímo a v nitru ho trochu zabolelo, že se do Bradavic nevrátí. Od chvíle, co se pro tuhle možnost rozhodl, se na to začal tak nějak těšit a tak ho teď fakt, že bude všechno jinak, trochu vyvedl z míry.

"Ale ne, volná jsou obě místa, na lektvary se zatím objevovali jen samí nemožní uchazeči, proto jsem nebyla schopná nikoho z nich přijmout. Jen jsem nečekala, že byste o ně měl zájem vy. Ale pokud ano, dobrá, to místo je samozřejmě vaše. Jsem ráda, že vás zase budeme mít zpátky v Bradavicích," usmála se na něj.

Severus ucítil, jak mu ze srdce spadl obrovský balvan. Tak tedy skutečně bude zase učit. Bude dál mučit ty tupohlavé bradavické studenty a hlavně, vrátí se do toho starého hradu, který mu za všechny ty roky tak přirostl k srdci.

"Ještě bych vás ráda požádala, jestli byste přijal místo mého zástupce. Totiž, Kratiknot je už starý a přece jen nevzbuzuje takový respekt, jaký by měl zástupce ředitele mít. Prýtová je zase pořád někde zalezlá mezi těmi svými záhonky a nikdo jiný vhodný na tuhle pozici není. Vy naopak máte s řízením školy zkušenost, o respektu k vám se nikdo neodváží pochybovat a celkově jste schopný muž. Navíc, kdyby se mi cokoli stalo a já nemohla dál ředitelovat, věděla bych, že bude škola v dobrých rukou. Nesesypete se pod tlakem ministerstva a nebudete skákat, jak ti úředníčci pískají. Skutečně jste na tuhle pozici nejlepší možná volba, Severusi. Prosím," zadívala se na něj Minerva a Severus by mohl přísahat, že na pár vteřin vyzkoušela dokonce psí oči.

V první chvíli by nejraději odmítnul, ale nakonec si řekl, že jde spíše jen o funkci symbolickou, protože Minerva se i přes svůj věk těší výbornému zdraví a tak jí maximálně vypomůže s administrativou. Vlastně to ani žádná změna nebude, protože s papíry pomáhal i Brumbálovi, zejména proto, že Kratiknot se mezi stohy ministerských lejster ztrácel, Prýtová byla tak trochu mimo, pokud nešlo o její rostliny, Trelawneyová byla mimo celkově a Sinistrová na hradě pro změnu nebydlela a letaxem se přemisťovala pouze na své hodiny. Hagrid byl zvláštní a rozhodně by mu žádný soudný člověk nesvěřil papíry pro ministerstvo a školní radu a Hoochová se pořád vznášela někde ve vzduchu. A tak Severus dělal tuhle práci pro Brumbála i přesto, že jeho zástupkyní byla McGonagallová. Ta měla totiž vždycky dost práce s dalšími věcmi, které bylo potřeba pro školu zařídit. Neviděl tedy po důkladném zvážení jediný důvod, proč tuhle nabídku nepřijmout. Koneckonců prozatím šlo jen o jeden rok, než se rozhodne, jak dál.

"Dobrá, beru to," odvětil Severus a Minervě se viditelně ulevilo.

"Skvělé. Tak tedy, za týden budete propuštěn a já vás tady vyzvednu osobně, ještě se na tom domluvím s léčitelkou Smethwyckovou. Pak se letaxem přesuneme rovnou do Bradavic, kde vás nejprve seznámím s některými změnami, které na škole od tohoto roku uvedu v platnost. Vaše komnaty zůstaly nedotčeny a stejně jako každý profesor máte přiděleného svého osobního skřítka, tuším správně, že ve vašem případě to byla Tinky?" otázala se ředitelka se zdviženým obočím. Severus mlčky přitakal a tak pokračovala dál.

"Výborně. Nejspíš budete chtít zůstat kolejním ředitelem Zmijozelu? Koneckonců nikoho jiného na tuhle pozici, jak jinak, nemám."

Další Severusovo tiché kývnutí.

"Dobrá. To je asi z mé strany vše. Chcete se ještě na něco zeptat, nebo se mnou něco probrat?" zeptala se ještě.

"Ne, to bude asi vše. Sice bych transport do Bradavic zvládl sám, ale pokud trváte na doprovodu, budiž. Jen mi dejte vědět předem, v kolik se pro mě zastavíte, abych byl připraven."

"Nepřipadá v úvahu, že byste se přesunul do školy sám. Jste už sice téměř v pořádku, ale teprve před dvěma měsíci jste málem zemřel, a víte, že letax může být po podobném zranění nebezpečný a vyčerpávající. Rozhodně potřebujete doprovod, kromě toho bych vsadila krk na to, že by vás léčitelka Smethwycková jinak ani nepustila."

Severus tedy zamračeně, ale rezignovaně kývl hlavou na znamení, že rozumí, a i když hluboce nesouhlasí, aby s ním bylo zacházeno jako s nesvéprávným dítětem, nebude se dál přít.

"Výborně, tak to bude vše. Pošlu vám tedy ještě sovu, abych upřesnila hodinu, kdy se zastavím. Opatrujte se tady, Severusi."

S těmito slovy se Minerva McGonagallová vydala ke dveřím. V nich se však ještě zastavila a naposledy se otočila k černovlasému muži.

"Jsem ráda, že se vracíte do Bradavic, Severusi," svěřila mu.

"Já jsem rád, že jste mi dala tuhle šanci," oplatil jí tiše s nenápadným, ale pro znalé oko Minervy McGonagallové viditelným vděčným výrazem ve tváři.

Pousmála se, když si uvědomila, že i pro toho navenek chladného muže Bradavice hodně znamenají.

Nato Minerva vyšla ze dveří a zmizela na nemocniční chodbě.

Severus zůstal opět sám se svými myšlenkami. Teď už však věděl, že má před sebou minimálně rok jisté budoucnosti, a tak se nemusel zabývat obavami, co bude dál. A také se těšil zpět do Bradavic, skoro jako když byl ještě chlapec, který se už nemohl dočkat, až skončí prázdniny, aby se mohl vrátit do toho starého, přívětivého hradu. Zpět domů.

Odpusťte mi prosím Severusův noční oděv :D Opravdu jsem hodně dlouho dumala, v čem by mohl muž jako on spát. Pěkná představa byla, že spí nahý, ovšem v nemocnici mi to připadalo maličko nevhodné. Černé saténové pyžamo mi připadá vtipné a zajímavé, ovšem na druhou stranu je to podle mě šílené klišé. No a hodně chlapů spí prostě v tričku a trenkách, a tak mi to připadalo jako dost dobrá varianta i pro Severuse, pochopitelně v mírně zmijozelské úpravě. Dokonce si myslím, že by v tom mohl vypadat velmi dobře (v čem taky ne, že...). Ovšem pokud nesouhlasíte, prosím, nekamenujte mě, jsem svolná k debatě. Napište, jaké jiné pyžamo byste si pro něj představovali, a možná ho do budoucna převléknu :D
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mája Mája | E-mail | Web | 23. září 2011 v 16:44 | Reagovat

Díky za další pěknou kapitolku. Co se týká Severusova nočního úboru, tak proč ne. Je to poměrně mladý chlap. 38 let je z mého pohledu ještě mládí, tak proč by nemohl spát v tričku a v trenkách. I když JKR ho viděla pořád formálně oblečeného v hábitu, tak o jeho soukromých zvycích toho moc neřekla. Tady se otevírají dveře pro naši fantazii dokořán... :D

2 Katherine Katherine | Web | 23. září 2011 v 17:23 | Reagovat

Májo, abych řekla pravdu, nad tímhle jsem dumala opravdu hodně, hodně dlouho :D Pokud si dobře vzpomínám, dokonce jsem bombardovala svou kamarádku žádostmi o prokonzultování téhle věci :D Ale nakonec jsem taky došla k tomu, co ty, že 38 vážně není moc, navíc u kouzelníků, kteří žijí déle. A tak jsem ho "oblékla" do něčeho trošku mladistvějšího :-) A stejně jsem přesvědčená, že by mu to slušelo :-P
Díky za komentář! :-)

3 Barunka Charlotte LaRose Barunka Charlotte LaRose | Web | 23. září 2011 v 18:03 | Reagovat

:-) Ještě, než začnu komentovat kapitolu, musím ti říct, že Prýtová mezi záhonky je u mě hláška kapitoly. Nevím, jestli to tak bylo, ale já jsem si Minervu představila, jak při vyslovení toho zatvářila kysele a protočila očima. Možná to tak nebylo, ale když jsem si to představila, moje vážné já odešlo někam do hlubin země a já se smíchem skončila u nohy stolu :-)
Teď už ale ke kapitole - jsem ráda, že to místo přijal, tím se mi ale definitivně zavírá možnost na to, že by vážně potkal nějakou sestřičku nebo ošetřovatelku. Ty fakt asi hodláš nacpat k té Hermioně :-)
Dobře, pokračuji v reálném uvažování a komentování, lovím své vážně já - Severusovo pyžamo bylo sice značně neobvyklé, ale celkem fešné, takže proč ne, že?
Nechtěla po něm Minerva jenom, aby se vrátil učit do Bradavic? Proč mám neblahý pocit, že na něj hrne všechny povinnosti, které na hradě jsou? Nebude on nakonec dělat ředitele všech kolejí :-) Nejapný vtip, radši mlčím.
Nechce Obranu? No, koneckonců, výpary z kotlíku mu vždycky slušely víc.
Konečné zhodnocení: Já tu povídku miluju! Dokonalá!

Nad formou komentáře se prosím nepozastavuj, já tady tvořím už třetí dílo k maturitě a jsem jaksi rozjetá, takže to očividně začínám používat i sem :-)
P.S. Prosím tě strašně moc, toho Nevillea tam neposílej, ještě by nám povídka předčasně skončila... :-)

4 Katherine Katherine | Web | 23. září 2011 v 18:21 | Reagovat

Baru, díky za super komentář :D Tak konspirační teorie s Hermionou, jo? :D Náhodou, bude se kolem něj motat víc žen, než jen ona :-) Čímž neříkám, že ho s Hermionou dohromady nedám, ale ani že dám :D
Jo, Minerva se snaží na něj nahrnout všechny povinnosti, které už sama nezvládne, zejména proto, že je Severus opravdu skoro jediný k nim způsobilý člověk na hradě. A kolejní ředitel Zmijozelu? Kdo jiný by ho mohl dělat, než Severus :-) Někdo Zmijozelské přece jen zpacifikovat musí :D
Myslíš, že bych tam toho Nevilla posílat neměla? Asi máš pravdu, ale vypadalo to jako veeelmi zajímavý a vtipný nápad :D Dobrá tedy, dopřeju Sevovi klidnou rekonvalescenci.
Připravuješ se k maturitě? Já jsem sice státní maturitu nedělala, o rok mě minula, ale stejně musím říct, že je to naprostá brnkačka. A podle toho, co jsem slyšela o státní  části (zejména o češtině), tak to budeš mít určitě v pohodě ;-) Z čeho vlastně maturuješ?

5 Linee Linee | 23. září 2011 v 23:48 | Reagovat

Moc děkuju za věnování, vážím si toho :-) No, je pátek a já to málem prošvihla. Každopádně u mě už je to zvyk, že když pustím počítač, jdu to sem zkontrolovat 8-)
Na začátek se chci omluvit nad smysluplností svého komentáře, ale pracuji na maturitní otázce ze zsv a připadá mi, že mám mozek vymytější, než kdy jindy. Koukám, že nás ta maturita kosí všechny a to je teprve září :-D Brnkačka? Kéž by :-)
Ale k povídce, musím říct, že Prýtová mezi záhonky mě také dostala, stejně tak Trelawneyová, která je mimo celkově :D Chudák Severus, ještě by mohl třeba leštit trofeje a vypomáhat skřítkům v kuchyni. Fakt, že nechce učit obranu se mi moc líbí. Souhlasím, že Severus je prostě mistr lektvarů a měl by se držet kotlíků. Navíc to nechává volné místo nějaké zajímavé osobě na místě profesora obrany nebo profesorky :-P A Severusův noční úbor? Musím říct, že jsem nad tím nedávno přemýšlela a nějak jsem nedošla k žádnému závěru. Před závěrečnou bitvou zřejmě v noci hlídkoval po hradě a nebo byl u Voldyho na návštěvě, takže bych se nedivila, kdyby prostě padl do postele v tom svém černém oblečku. Nedokážu si představit, že za ním v noci přijde student a on mu otevře v něčem jiném, třeba v županu :-) Každopádně to musí být děsně nepraktické a nepohodlné. Myšlenka že spí nahý je děsně vzrušující, ale nehodí se do nemocnice ani do školy. Což je škoda, protože já bych pro ní hlasovala :-D Myslím, že tvoje verze je skvělá. Konec konců i Severus Snape je jenom člověka a v takové "košili na spaní" a černých kalhotách by se asi dobře nespalo :-)
Přidávám se k Barunce, povídka je to vážně dokonalá a já už teď vyhlížím příští pátek :-)

6 Katherine Katherine | Web | 24. září 2011 v 0:06 | Reagovat

Linee, díky :-) Koukám, že mi velká část pravidelných komentátorů letos maturuje, tak hodně štěstí! Ale opravdu je to v pohodě (za půl roku to už budeš říkat taky!) ;-)
Jistá tvá konspirační teorie (nebudu raději ani specifikovat která) se velmi blíží pravdě, skoro bych zvolala "Přihořívá!" Ale už nic neprozrazuju, zase jsem řekla příliš :D
Co se týče lektvarů, myslím, že to k němu sedí lépe a je v tom dobrý. A prozradím, že po válce víc lidí přehodnotí svou budoucnost, nejen Severus :-)
Hmmm, nahý Severus, to by bylo :-P Ale je fakt, že kdyby musel otevřít nějakému studentovi, nedej bože studentce, a měl by na sobě jen černý župánek, pod kterým by zcela zjevně nic neměl, no to by taky mohlo dopadnout! (Zejména v případě těch studentek :D ). Kdepak, necháme ho raději pěkně oblečeného v tričku a trenkách, to bude bezpečnější :D
Díky moc za komentář a pochvalu :-)

7 Linee Linee | 24. září 2011 v 18:36 | Reagovat

Děkuju za přání, štěstí se bude hodit 8-) Takže přihořívá, jo? To jsem vážně moc zvědavá, jak to všechno bude :-D Tak Severus je určitě dobrý ve spoustě věcí, ale lektvary k němu opravdu sedí nejvíc. :-) Tak a teď jsi mi vnukla myšlenku Severuse oblečeného jenom v černém župánku a myslím, že už se jí nezbavím. :D Já studovat v Bradavicích za éry našeho lektvarového mistra, myslím, že bych mu chodila ťukat na dveře hodně často. Jednou by ten župánek mít přeci jen musel :-D Třeba by mi Harry půjčil neviditelný plášť, aby mě nestihl krutý trest v podobě připravování nechutných přísad do lektvarů :-)

8 Katherine Katherine | Web | 24. září 2011 v 21:19 | Reagovat

Jó, Linee, kdybych já studovala za Severuse v Bradavicích, tak bych asi strávila celý školní rok někde v lektvarové učebně a vysávala bych hnis z dýmějových hlíz, jelikož jsem si jistá, že bych jednou přišla na správné zaklínadlo a nechala ten župan sklouznout :-P :D  Což by pochopitelně nezůstalo nepotrestáno :D Sev má vlastně štěstí, že nás tam neměl :D

9 Linee Linee | 24. září 2011 v 22:08 | Reagovat

No, myslím, že hniz z dýmějových hlíz by byl ještě hodně mírný trest :D Ale kouzlo, které by nechalo župánek sklouznou by se mi líbilo. Možná by po pořádném tréninku fungovalo i na Severusův hábit a všechny ty černé oblečky pod ním :-D I když se bojím, že Severus by stihl třikrát odzbrojit všechny studentky, které by to chtěly vyzkoušet. Konec konců je to náš tajný špión 8-) Ale když nad tím tak přemýšlím, možná by prostě stačilo ten župan strhnout normálně. Severus určitě ví jak myslí pán Zla, ale mysl poblázněných studentek pro něj musí být jedna velká neznámá. Takže by nejspíš nestihl včas zareagovat. :-) Sice by to nejspíš bylo to poslední, co bych v životě udělala, ale rozhodně by to stálo za to :-D Svatá pravda, Sev má ohromný štěstí, že nás neučil :D

10 Leannka Leannka | Web | 25. září 2011 v 8:30 | Reagovat

ach, super kapitola
ale katherine, nevieš, že Severus spí v jedine v prádle značky Elunadwix? :-D  :-D  :-D

Ale nie, môžeš ho obliecť kľudne aj do tohto, len sa mi zdal ten hadík divný

11 Katherine Katherine | Web | 26. září 2011 v 0:26 | Reagovat

Linee, to je fakt, se strhnutím by nepočítal, a rozhodně by to stálo za to! :D
Leannka: Ach, Elunadwix, zapomněla jsem :-) Ale u mě asi zůstane pěkně v zeleném spacím kompletu :D Hadík se ti nelíbil? Pravda, nebyla jsem si jistá, zda mu ho tam "našít", ale nakonec ho tam má, no :-)
Díky za komentáře! :-)

12 Susan Susan | Web | 20. června 2012 v 9:54 | Reagovat

O pyžamu se zmiňovat nebudu, toho tu bylo řečeno již příliš, jen-mě se k němu i hodí. Vážně, sama nevím, do čeho bych ho oblékla. Jinak, chudák Severus, takhle ho přetížit - učitel lektvarů, zástupce ředitele a ještě ředitel zmijozelu...kde bude mít volný čas?! :-) ale on si ho jistě zařídí, je to přeci jen Severus :-)

13 Katherine Katherine | Web | 20. června 2012 v 21:47 | Reagovat

Že ano, obléknout severuse snapea do čehokoli jiného, než je černý učitelský hábit, to vyžaduje hodně fantazie a přemýšlení :D Hehe, volný čas? Co by s ním dělal? Aspoň bude mít méně příležitostí mučit ty malé myši (studenty) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama